Slevy až -40% pro široký sortiment produktů v našem letním výprodeji. ☀️ Neváhejte a nakupujte výhodně!

Co sázet ve fóliovníku: Tipy na pěstování rostlin

 Pokud je vaším cílem sezónní pěstování zeleniny nebo ovoce, určitě byste měli sáhnout po fóliovníku. Na rozdíl od skleníku je fóliovník lehký, přenosný a zabraňuje rychlému odvětrání vody ze zeminy. Díky velkému objemu nahromaděného vzduchu je ve fóliovníku vždy ideální teplota, která nekolísá, což je prospěšné při pěstování jakýchkoliv rostlin. Proto při zalévání nevznikne teplotní šok a zabrání se tak zpomalení růstu rostlin.

Fóliovník1

Kde si fóliovník postavit?

Pokud chcete ušetřit peníze na topných tělesech, použijte teplo vašeho domu či chaty. Fóliovník tak umístěte z jižní, jihovýchodní či jihozápadní strany domu a takto zužitkovat "odpadní teplo". 

Co se týče světla pronikajícího dovnitř, víte si pomoci umístěním k bílé stěně, která světlo bude odrážet. Navíc, pokud je půda na jednom místě vyčerpaná nebo zamořena, fóliovník jednoduše přemístěte.

 

Tip:

Abyste se vyhnuli nechtěným návštěvníkům, který ničí vaši úrodu a zahradu, nainstalujte si do záhonů lapače a odpuzovače.

  • Rajčata.

Jednou z oblíbených rostlin, kterou si můžete vypěstovat ve fóliovníku jsou rajčata. Ať už jde o keříčková nebo cherry rajčata , které vypěstujete i v menším fóliovníku nebo tyčkový , které však potřebují o něco více místa. Základem je však posadit je v období, kdy jsou teploty trvale nad 0 ° C. Rajčata potřebují hodně tepla, světla, pravidelné zalévání no a určitě nesmíte zapomenout ani na hnojivo, které jim občasně dopřejete.

Tip: 

Pěstování rajčat se neobejde bez podpůrných tyčí, které zajišťují správný růst do výšky a bez lámání.

fóliovník ovoce

  • Paprika a salátové okurky

Pokud jste milovníkem leča nebo okurkového salátu, kromě rajčat by vám ve fóliovníku neměla chybět paprika či salátové okurky . Tyto rostliny potřebují stabilní teplotu, kterou musíte udržovat v hodnotě přesahující 30 ° C. I když je možné vypěstovat tyto rostliny i v nižších teplotách, projeví se to na opožděné úrodě a změně chuti plodů. V chladnějších dnech je proto ideální fóliovník uměle vytápět.

 

POZOR! Paprika a okurky se s rajčaty "nesnášejí", proto je nevysazujte blízko sebe. Ideální je vyhradit pro ně jiný, samostatný fóliovník.

fóliovník ovocie2 

  • Révu

Kromě zeleniny vám fóliovník pomůže i při pěstování ovoce . Révu je tak vhodnou volbou, protože díky jeho mohutnosti může poskytnout jiným rostlinám stín. Teplé, vlhké a chráněné prostředí , které vytváří fóliovník vám zaručí nádhernou úrodu hroznů.

fóliovník rostliny

Viz také další rady pro zahrádkáře a pěstitelé:

Pěstování ve fóliovníku nebo ve skleníku? Jaký je rozdíl?

Zahradní fóliovník: Vytvořte si oázu, i když jste jen začátečník

Jaké výhody přinášejí zahradní fóliovníky?