Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Jaké bylinky pěstovat na balkoně?

Rozhodli jste se zatočit s jednotvárností v panelákové kuchyni? Nebo vás jen láká pěstování bylinek v bytě? Ať je to jakkoli, vězte, že pěstovat bylinky na balkoně se skutečně dá. Ukážeme vám, které si vybrat.

Možná jste se pěstování bylinek na balkoně z nějakého důvodu dosud obávali. Faktem však je, že nejde o nic náročné. Základem je dopřát bylinkám takové podmínky, aby mohli zdravě růst. Pozor si dejte i na to, jaké bylinky si zvolíte. Pěstování bylinek v bytě totiž zná i jisté výjimky, které si s panelákovými prostorami příliš nerozumí.

bylinky (1)

Jak pěstovat bazalku na balkoně?

Snad nejvděčnější bylinkou na pěstování na balkoně je bazalka pravá. Univerzální pomocnice nejen v italské kuchyni vám bude dělat radost svou krásnou zelenou barvou i nezaměnitelnou vůní. Kromě toho má však i řadu léčivých účinků. Pomůže vám snížit hladinu glukózy v krevní plazmě, její antiseptické a analgetické účinky vás potěší v případě kožních problémů. Bazalka pomáhá i při bolesti hlavy způsobené zánětem nosních dutin. Její pěstování přitom není vůbec náročné - vyžadovat si bude jen dostatek slunce a vláhy. Dávejte si však pozor na to, abyste ji neumístili do průvanu. Naopak, pomůže jí, pokud se ji rozhodnete nasadit do květináče spolu s rajčaty. V každém případě, mějte na mysli, že bazalka je pouze jednoletou rostlinou. Před zimou se ji tak zbytečně nepokoušejte zachránit a kupte si raději novou.

bylinky (3)

Jak pěstovat mátu na balkoně?

Léto bez máty? Jako kdyby ani nebylo! Nasaďte si tuto nenáročnou bylinu na balkon a užívejte si její příjemnou chuť během horkých letních dnů. Máta vám příjemně ochutí váš nápoj, ale široké využití si najde i při vaření. Na trhu nepochybně natrefíte na téměř nepřeberné množství druhů máty. Dostupná je máta čokoládová, jahodová, mojito, citrónová, švýcarská, mandarinková, ... Je tedy jen na vás, kterou si vyberete. Při sázení myslete na její rozpínavé kořeny a místo jejího vysaďte v samostatném květináči. Nezapomínejte na pravidelné zalévání. Aby vám listy máty neshořeli, umístěte ji do polostínu.

bylinky (5)

Jak pěstovat pažitku na balkoně?

Na scénu prichádza další slovenská klasika - pažitka. I ona se totiž řadí mezi bylinky vhodné k pěstování na balkoně. Pěstování pažitky v květináči přitom není vůbec náročné. Postačí její příjemný polostín a časté zalévání - vodou v tomto případě určitě nešetřete. Rostlina se vám odvděčí svou příjemnou chutí vhodnou do polévek či salátů. Pažitka je však vhodná i do omáček, vaječných jídel, v nichž může nahradit výraznější cibuli nebo k rybím pokrmům. Výborná je však i čerstvě nasekaná bazalka s chlebem.

bylinky (2)

Jak pěstovat rozmarýn na balkoně?

Chuť a vůně středomoří? Nepochybně se s ní spojuje i rozmarýn lékařský. Svou rostlinku si přitom můžete vypěstovat i na balkoně. Základem úspěchu je zvolit správnou půdu. Rozmarýn si rozumí především s pH neutrální až alkalickou zeminou. Podobně, jako máta, i rozmarýn si vytváří poměrně bohatý kořenový systém. Při přesazování je tak třeba zredukovat ho. Stříhat nezapomínejte ani samotné rozmarýnové větvičky, v opačném případě vám mohou
 vyschnout a "zdřevěnět". Rozmarýn si najde široké využití v kuchyni při vaření či grilování, ale i v medicíně. Vyrobit si z něj můžete rozmarýnový olej vhodný při masáži kloubů. Pokud máte ztuhlé svalstvo, pomůže vám i koupel v rozmarýnový olej.

bylinky (4)

Jak pěstovat citronovou trávu na balkoně?

Věříte si v kuchyni? Možná je čas sáhnout i do stále oblíbenějších vod na Slovensku příliš neprobádané asijské kuchyně. Právě v ní si našla své místo aromatická citrónová tráva. Naplno ji oceníte při přípravě omáček, salátů či masitých jídel. Její nať však můžete použít i při přípravě čajů nebo vývarů. Citronovou trávu lze zamrazit nebo vysušit. Vysušená citrónová tráva vám tak během zimních měsíců poslouží jako příjemné exotické koření. Při citronové trávě si pamatujte na její asijský původ. Má proto ráda dostatek slunce, neuškodí jí, ani když ji zapomenete na přímém slunci po celý den. Zároveň si však dejte pozor, aby byla při jejím kořenech neustálá vláha.