Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak sázet rajčata

Vypěstujte si vitaminovou bombu i doma a vychutnejte si skvělou chuť domácí rajčata

farmer-picking-fresh-ripe-tomato-vegetables-putting-into-wooden-crate

Rajčata obsahují lykopen, nejsilnější přírodní antioxidant. Antioxidanty bojují proti volným radikálům, molekulám které způsobují různá chronická onemocnění. Domácí vypěstované rajčata mají vynikající chuť, které se nevyrovná žádná umělá rajče ze supermarketu. Sázení rajčat zvládnete i vy a pokud se chystáte sázet potřebujete plán.

Sázení rajčat začíná předpěstováním

Přísady si buď zakoupíme v zahrádkářském obchodě, nebo si je vypěstujeme ze semen. Semínka posadíme do kelímků, které musí mít na dně otvory pro odtok přebytečné vody. Předpěstování sazenic trvá 2 -3 měsíce. Nejlepší je začít v polovině března.

Kdy sázet rajčata ven?

Rajčata jsou teplomilné rostliny a proto počkejte s jejich vysazováním. Rajčata můžete sázet ven v polovině května, kdy by už neměla hrozit žádné přízemní mrazy. Noční teploty by měly být ptimální, alespoň 15 °C. Pokud budete přísady přesazovat do skleníku, můžete tak učinit již koncem dubna.

tomato-seedlings-pot-ripe-tomatoes

Předpěstování rajčat ze semínka

Když se objeví první lístky přesadíme rajčata do pařeniště nebo větších květináčů. Pařeniště poskytne Vaším rajčatům dokonalé podmínky pro růst a ochranu. Když už jsou rajčata dostatečně vzrostlé můžeme začít s otužováním. Rajčata můžeme otužovat tak, že pařeniště, nebo velký květináč otevřeme nebo vyneseme na několik hodin ven na přímé slunce.

Po předpěstování následuje sazení rajčat

Sázení rajčat do skleníku má tyto výhody

  • Sazenice rychleji rostou, protože mají dostatek tepla
  • A jsou chráněny před větrem

Rajčata sázíme do fóliovníku tak, že si vyhloubíme jamku a do ní vložíme předpěstovanou rajče (sazenici). Fóliovník poskytne sazenicím dokonalé podmínky pro růst a ochranu plodin. Sazenice rajčat nikdy nesázíme svisle do země, ale kolmo tzn. že rostlinku opřeme o jamku a zasypeme půdou. Sazenici zasypeme půdou a půdu pořádně zatlačíme, aby po zalití nevznikla jamka. Sazenice vydatně zalijeme. Během zrání zaléváme opatrně u kořínků, vyhýbejte se listem. Ve fóliovnících zaléváme zásadně ráno nebo večer s dostatečným větráním po zalití.

3425-5

Pokud nemáte vlastní zahrádku můžete si rajčata vypěstovat i na balkoně. Ideální je pokud máte balkon na sluneční straně. Pěstovat rajčata můžete např. v balkónových fóliovnících.

10797

Péče o vysazené rajčata

    • Pravidelně vyštipujte boční i spodní výhonky aby rostlinka nebyla slabá
    • Na hlavní výhon použijte podpěru pro rajčata
    • Dostatek vláhy slunce a větrání