Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak si vybrat prostěradlo na postel: Vyznáte se v materiálech?

Pohodlná postel je zárukou kvalitního spánku. Kromě měkkého matrace a hebkých peřin, je stejně důležitý i výběr prostěradla, která dotváří dojem pěkně ustlané postele a navíc plní ochrannou funkci - chrání matraci před znečištěním, i vaši pokožku. Jak si vybrat prostěradlo na postel, které bude pěkně držet tvar matrace, nebude se klouzat a bude příjemné na dotek? V dnešní Besten poradně vám pomůžeme orientovat v materiálech froté a jersey (žerzej) a poradíme s výběrem. 

Screenshot_1

NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU prostěradla?

Na trhu najdete nespočet postelových prostěradel různých barev, materiálů či velikostí. Abyste si užili klidný, ničím nerušený spánek a krásné ustláno postel, je třeba se zaměřit na tyto 3 věci:

1.  materiál plachty

2.  rozměr plachty

3.  střih / upínání plachty

 

MATERIÁL prostěradla - FROTÉ NEBO JERSEY?

Prostěradlo by měla být vyrobena z kvalitního a trvanlivého materiálu. Nechcete přece, aby se vám po prvním praní plachta natáhla, ztratila svůj tvar, elasticitu a barvu. Není nic horšího než vybledlé prostěradlo, které nedrží svůj tvar. 

postelne_plachty(16)

Froté prostěradla

Froté prostěradla patří mezi nejrozšířenější- s tímto materiálem se setkáme i při ručnících a osuškách. Obvykle jde o kombinaci bavlny(80%) a polyesteru(20%). Vyznačují se hlavně měkkostí a hřejivostí- tu oceníte zejména v zimních měsících

- měkké

- hřejivé

- nadýchané

- ideální na zimní měsíce

- gramáž plachty 180-190 g/m2

plachty_na_postel(4)

Jersey prostěradla

Jersey (žerzej) prostěradla si získaly velkou oblibu a patří mezi jedničku na trhu. Jsou vyrobeny ze 100% bavlny, což ocení zejména lidé s citlivou pokožkou a alergici. Vyznačují se tím, že jsou hladké, hebké a příjemné na dotek. 

Oproti froté plachtám mají nižší hřejivost, přesto je využijete celoročně - zejména v letních měsících.

- hladké

- hebké

- prodyšné

- ideální na letní měsíce

- gramáž plachty 160 g/m2

plachty_na_postel(1)

Mohlo by vás zajímat:

Hygge styl: Zařiďte si šťastný domov

 

JAK VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST prostěradla?

Na to, abyste zvolili správnou velikost prostěradla, je důležité znát velikost vašeho matrace. Kromě délky šířky je podstatná i výška (tloušťka) matrace.

Orientujte se pomocí základních rozměrů:

Dětské postýlky:

60 x 120 cm

70 x 140 cm

 

Klasické jednolůžko:

90 x 200 cm

plachty_na_postel(6)

Větší jednolůžko:

90 x 220 cm

 

Klasická dvoulůžko:

180 x 200 cm

160 x 200 cm

plachty_na_postel(5)

Větší dvoulůžko:

200 x 220 cm

 

NAPÍNACÍ PLACHTY

Napínací plachty mají po spodním obvodu gumičku, která plachtu krásně napne a dokonale přilne na matraci - nehrozí její sklouznutí. Jsou proto ideální pro pohodlný spánek. Jejich další velkou výhodou je to, že jejich nemusíte žehlit. 

plachty_na_postel(3)postelne_plachty(3)

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál a velikost ložního plachty, platí zde obecné pravidlo:

Čím vyšší gramáž (g/m²) tím je plachta tlustší a samozřejmě i pevnější. Kvalitní prostěradla mají gramáž kolem 140 g/m² a více.

 

Věříme, že jsme vám pomohli zorientovat se v materiálech prostěradel. Vyberte si z naší široké nabídky bytového textilu a užijte si dokonalý spánek ve vaší posteli.