Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Nejčastější chyby při používání nůžkového stanu: Jak jim procházet?

Výběr vhodného nůžkového stanu jsme již v naší besten poradně rozebíraliAby měl váš nůžkový stan co nejdelší životnost, je třeba ho správně rozbalit, složit, používat a samozřejmě i složit. Nejčastější chyby při používání nůžkového stanu, na které si posvítíme dnes, způsobují jeho poškození a radikálně ovlivňují to, jak dlouho vám bude sloužit. 

TOTO JE ROZDĚLENÍ Nůžkových stanů

 

Biely_noznicovy_stan_400x300

Nůžkový stan za žádných okolností není jednorázová investice, proto věříme, že vám záleží na jeho životnosti stejně jako nám záleží na vaší spokojenostiProto jsme pro vás připravili ten návod. Pomůže vám eliminovat poškození a předejít tak zbytečným reklamacím a zklamání. Začneme postupně od samotného rozbalování zásilky, přes rozkládání až po skladování a údržbu nůžkového stanu.

CHYBY PŘI ROZBALOVÁNÍ NŮŽKOVÉHO STANU 

Před samotným odesláním zásilky je u nás stan pečlivě zabalený a zkontrolován, čímž se minimalizují vady, které mohou nastat při přepravě. První chybou, které se mnozí při rozbalování stanu dopouštějí, je rychlé a neuvážené zacházení s nožem nebo jinými ostrými předměty. 

Tehdy se velmi často poškodí krycí plachta, která je zabalena na vrchu. Může jít i o velmi nepatrné natržení tkaniny, které zpočátku není viditelné, avšak vlivem počasí nebo samotným používáním, se toto natržení projeví. 

IMG_20200721_192002 IMG_5484

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI ROZKLÁDÁNÍ NŮŽKOVÉHO STANU

Spolu s konstrukcí a krycí plachtou je dodáván i návod na rozložení nůžkového stanu. Je důležité postupovat přesně podle návoduChyba, které se třeba vyvarovat, je násilné roztahování konstrukce. Nedělejte nic násilím. Pokud rozebírate stan poprvé, připravte se na to, že vám to zabere více než minutu. Klidně si prohlédněte návod, zkontrolujte všechny části nůžkového stanu a pojďme na to.

navod2

image1_1

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI SKLÁDÁNÍ NŮŽKOVÉHO STANU

 • rozkládání stanu bez pomoci - na roztažení konstrukce si vždy zavolejte pomocníky. Žádnou nadlidskou sílu na to potřebovat nebudete, ale je důležité, abyste stan rozložily rovnoměrně.
 • násilná manipulace s konstrukcí - jak jsme již zmínili, první rozložení může být náročnější, proto je skvělé, abyste si konstrukci dobře ohlédli a vyhnuli se tomu, že se vám zachytí o nerovnosti. Rozložení konstrukce je velmi hladké, proto v případě, že to nejde "jako po másle", zkontrolujte, zda nenatrefíte na fyzickou překážku.
 •  natahování střechy - střecha je vyrobena z kvalitního materiálu, ale pokud ji budete silou táhnout přes celou konstrukci, velmi snadno si v ní naděláte dírky. Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob je proto roztáhnout konstrukci jen z části a následně na ni položit střechu. Vyhněte se tažení plachty po konstrukci. Střechu upevněte na horní rohy a postupně ji roztahujte dále.
 • vytahování nohou stanu - konstrukce stanu je pevná a samozřejmě má svou váhu. Proto nikdy nevytahujte nohy stanu po jedné. Zavolejte si pomocníky a nožky do požadované výšky vytahujte zrcadlově (vždy na jedné straně) nebo pokud máte pomocníky hned čtyř, zvládnete to docela snadno. 

20180712_190513 20200814_131138 IMG_20200624_094147_resized_20200625_101220154

Váha stanu by nikdy neměla spočívat pouze na jedné straně nebo jen na jedné noze. Ať už během instalace nebo při silném větru. Plechy se vám ohnou a stan budete mít problém složit. Chcete-li nůžkový stan používat celé léto nebo potřebujete pevný stan na výstavu či prodejní stánek na jarmark, vybírejte si podle tloušťky konstrukce.

P1120559 P1120554 P1120556

Profil nohy a tloušťka nohy stanu se liší podle jeho typu:

Ve zkratce: že čím má noha větší tloušťku, tím je konstrukce stanu odolnější. Neznamená to však, že zvládne jakékoli zacházení nebo povětrnostní podmínky.

JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT NŮŽKOVÝ STAN

Pokud jste stan rozbalili správně a střecha se vám krásně natáhla, můžete si začít užívat všechny jeho vlastnosti a výhody. Jak stan správně používat?

Střecha stranu a jeho stěny (pokud je jimi vybaven) jsou spotřební materiál. Podobně jako cokoli vyrobené z textilního materiálu, mají svou životnost. Například, pokud je stan vystaven neustálému slunečnímu záření, může barva jemně vyblednout. Pokud postavíte stan pod opadavý strom, může se stát, že mech či jiné přírodní částečky střechu nebo stěny stanu znečistí. 

Největším nepřítelem nůžkových stanů je počasí. Nůžkový stan je sice pevný a odolný, ale není nezničitelný

received_342159616769131

JAK PŘEDEJÍT POŠKOZENÍ STANU? 

 • nevystavujte stan nárazovému větru, krupobití a intenzivnímu dešti
 • ať je to jen trošku možné, postavte stan tak, aby byl alespoň z jedné strany chráněn před větrem
 • při silnějším větru (1-10 km/h) používejte upevňovací kolíky
 • při silném větru (10-30 km/h) používejte zátěžové vaky
 • při větru o rychlosti 30 km/ha více stan nepoužívejte
 • nikdy nesundávejte mokrý stan - plachty a střechu skládejte pouze pokud jsou zcela suché, jinak by se mohla vytvořit plíseň. 

received_598789914403697

Nárok na reklamaci stanu při nedodržení těchto provozních pokynů zaniká. 

CHYBY PŘI SKLADOVÁNÍ NŮŽKOVÉHO STANU

Správné uskladnění stanu také ovlivňuje jeho životnost. Hlavně pokud stan uskladňujete na zimní období. Každé skládání, rozkládání a skladování stanu vyžaduje precizní přístup. Pokud tomu tak není, kvalita stanu se rychle snižuje

Stan skladujte na suchém a chladném místě. Díky chladu se snižuje aktivita mikroorganismů a tvorba plísní se tak omezí na minimum. Důležité je stan ochránit i před škůdci. Pokud je to možné uložte stan na místo, kde se k němu nedostane hmyz. Nezapomeňte ho také důkladně zabalit přenosné tašky.

Nikdy neskladujte mokrý nebo vlhký stan! 

Nuzkovy 3x3m

NEJČASTĚJŠÍ PROBLÉMY PŘI NESPRÁVNÉM POUŽÍVÁNÍ A SKLADOVÁNÍ STANU

 • drobné nebo větší dírky - stan mohl být napaden moly nebo myšmi, drobné dírky se vyskytují v případě "poškrábání" střechy o konstrukci, při jejím násilném natahování na konstrukci
 • nepravidelné skvrny - plachty byly pravděpodobné uskladněny vlhké nebo mokré, nebo na vlhkém místě
 • tmavý film na povrchu plachtovin - je nejčastěji způsoben prachem a špínou, která vzniká při "volném" uskladnění stanu bez vhodného obalu 

20160720_172542

Věříme, že vám takto alespoň trošku pomůžeme při tom, abyste ze svého nůžkového stanu vytěžili co nejvíce. V případě jakýchkoliv dotazů a nejasností se na nás obraťte prostřednictvím chatu, mailu nebo telefonicky.