Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak sázet červenou řepu

Vytváří poctivý vitamínový zásobník, ozvláštní každou zahrádku i salátový talíř. Červená řepa je nenáročná zelenina na pěstování a její benefity daleko převyšují úsilí, které musíte vynaložit při péči o ni. Jak sázet červenou řepu a proč je oblíbenou položkou na seznamu zdravých potravin?

Červená řepa je druh kořenové zeleniny, která si až tak nepotrpí na kvalitu půdy. Klíčí poměrně rychle, dokáže vzejít už dva týdny po vysetí. Osvojte si nápomocné tipy a triky, díky kterým bude pěstování červené řepy jednodušší.

Male farmer holds a wooden crate full of freshly picked beets. Premium Photo

Kdy sázet červenou řepu?

Červenou řepu lze pěstovat ve všech klimatických pásmech, se sázením je třeba začít v jaře. Je lepší počkat, až odezní poslední jarní mrazy, vhodným obdobím na vysazování červené řepy je polovina dubna.

Celý proces umíte urychlit tak, že si semínka zasadíte nejprve do květináče. Když budete mít jistotu, že mrazivému počasí odzvonilo, vysadíte je na zahrádku. Poslední sázení můžete uskutečnit na konci léta. Vegetační období řepy je obvykle 60 – 120 dní. Vše závisí na tom, pro jakou odrůdu červené řepy se rozhodnete.

Jak sázet červenou řepu

červená řepa patří k rostlinám takzvané druhé tratě (má ráda takovou půdu, která byla organicky pohnojena v předchozím roce)

✔ červenou řepu byste měli pěstovat na místech, kde již byly dříve vysazeny plodiny, jako jsou například rajčata, okurky či brambory

✔ není náročná na zalévání ani hnojení, zalévat stačí v období většího sucha, po vysazení v jarním období si potřebnou vláhu načerpá z půdy

✔ nemá ráda kyselé ani kamenité půdy

✔ když začnou vycházet první rostliny červenou řepou, měli byste je přetrhat, aby mohly plody řepy dobře růst

Semínka řepky můžete vysazovat i ve vlastním pařeništi, fóliovníku či sadbovači. Pokud jste v tomto směru začátečník, osvojte si dříve základní body, které vám pomohou při péči o vaše rostliny.

Abyste se lépe zorientovali ve výsadbě, nahlédněte do našeho kalendářového průvodce pěstováním.

Náš tip: Pro správný a rychlejší růst semen řepy je vhodné použít takzvaný výsevní pásek. Obsahuje dusíkaté hnojivo, které podporuje lepší růst mladých rostlin. Chcete ušetřit na zahradě ještě více času? Pořiďte si ruční secí zařízení pro výsevní pásky.

Celý proces vysazování dokáže zjednodušit výsevní laťka. Pomocí ní vytvoříte potřebnou brázdičku, do které umístíte semínka červené řepy.

Organic beetroots on a wooden platter isolated on grey concrete background. Free Photo 

Jak se pěstuje řepa v zahradě

  • Vyberte si slunečné místo ve vaší zahradě.
  • Připravte si půdu na sázení a semínka řepy umístěte přibližně 1 centimetr do země.
  • Jednotlivé řádky, ve kterých jste červenou řepu vysadili, by měly být od sebe vzdáleny alespoň 30 centimetrů.
  • Půdu s vysazenou řepou zalévejte pravidelně. Dbejte však na to, abyste zeminu zbytečně nepřelévali.

 

Jak sázet červenou řepu v květináči

  • Vyberte si květináč vysoký nejméně 20 centimetrů a široký 30 – 50 centimetrů a umístěte jej na slunné místo.
  • Semínka zasaďte přibližně 1 centimetr do země a zalijte vodou.
  • Když budou sazenice alespoň 3 centimetry vysoké, oddělte seskupené svazky a zasaďte je do zahrady, případně do nového květináče.

Jak skladovat červenou řepu

Červenou řepu zasazenou na jaře můžete sklízet během celého léta. Bulvy červené řepy lze použít k okamžité konzumaci, jsou vhodné také k zavařování. Chcete-li si uskladnit červenou řepu na zimu, doporučuje se vybírat plodiny, které jsou úrodou z pozdějšího vysazování. Plodinu vybírejte ze země opatrně, kořen nezřezávejte.

Náš tip: Bulvy červené řepy na zimu doporučujeme uchovávat v chladnějším a vlhkém prostředí, ideálně v písku, který umístíte do sklepa. Pokud vytvoříte dobré podmínky pro skladování řepy, vydrží vám až do jara.

Beetroot juice on wooden table Free Photo

Červená řepa a její účinky 

Kromě toho, že červená řepa dodá vašemu talíři chuťovou a vizuální šťávu, je vysoce výživná. Obsahuje spoustu minerálů a vitamínů, je dobrým zdrojem vlákniny, ale zároveň má nízký obsah kalorií a tuku. Červená řepa disponuje vysokým podílem dusičnanů, které udržují krevní tlak v normě. Pokud ji zařadíte do vašeho jídelníčku, vaše zdraví vám dříve či později poděkuje.