Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak sázet petržel: Kompletní průvodce pro začátečníky i pokročilé

Petržel není náročný na péči, snadno jej vypěstujete v zahradách, ale i ve větších balkonových květináčích. Petržel patří ke kořenové zelenině a ve většině domácností představuje neodmyslitelnou součást potravinových zásob. Pokud si osvojíte pár základních principů, za pár měsíců se budete moci těšit z kvalitní úrody.

Jak sázet petržel a kdy je nejvhodnější doba pro jeho sklizeň? Dozvíte se v následujících řádcích.

Co byste měli před sázením petržele vědět?

 

  • miluje spíše chladnější klimatické podmínky
  • potřebuje pravidelné zavlažování
  • semena petržele klíčí pomaleji (3 – 4 týdny)
  • petržel můžete sbírat 18 – 20 týdnů po vysazení

 

Jak správně sázet petržel

Pro začátek je třeba si uvědomit, že petržel je odolný vůči zimě a nízkým teplotám, proto jej můžete nechat na zahradě i přezimovat. Ti, kdo chtějí své zeleninové království posunout na vyšší pěstební level, mohou semínka petržele zasadit i do vlastní pařeniště či fóliovníku, kde jim dokážou vytvořit také vhodné prostředí pro růst.

Pro petržel je typické delší klíčení, v časovém horizontu to může činit až jeden měsíc. Delší klíčení petržele mají na svědomí takzvané furokumariny. Semínka petržele vylučují tyto chemické látky, které brání klíčení plevele.

Obecně se proto doporučuje semena petržele před samotným sázením namočit na 12 hodin do teplé vody, abyste celý proces nastartovali dříve.

Náš tip: Pro správný a rychlejší růst semen petržele je vhodné použít takzvaný výsevní proužek. Obsahuje dusíkaté hnojivo, které podporuje lepší růst mladých rostlin. Chcete ušetřit na zahradě ještě více času? Pořiďte si ruční secí zařízení pro výsevní pásky.

Celý proces vysazování dokáže zjednodušit výsevní laťka. Pomocí ní vytvoříte potřebnou brázdičku, do které umístíte semínka petržele.

Sázíte semínka přímo do země v zahradě? Ideální doba pro výsadbu je v tomto případě konec března. Při sázení nechte mezi jednotlivými semeny vzdálenost 3 – 4 centimetry, mezi řádky dodržte rozestup alespoň 30 centimetrů, aby měly kořeny petržele dostatečný prostor pro růst.

Pro lepší zorientování se ve výsadbě nahlédněte do našeho komplexního průvodce pěstováním.

Kdy zasadit petržel?

V chladnějších klimatických podmínkách můžete semena petržele zasít od konce zimy, do konce léta, případně až do začátku podzimu. Pokud pěstujete petržel v teplejších oblastech s tropickým nebo subtropickým klimatem, můžete začít sázet kdykoliv od konce léta do časného jara.

Jak pěstovat petržel v zahradě

  • Důležitým faktorem je výběr správného místa. K vysazování petržele si zvolte slunečnou část vaší zahrady.
  • Půdu před sázením petržele důsledně prokypřete a zbavte se velkých kusů hlíny. Petržel zbožňuje měkkou půdu bez jakýchkoli kamenů a hrud.
  • Vykopejte přibližně 6 milimetrovou jamku, do které umístíte osivo. Přikryjte jej, uhlaďte půdu a jemně zalijte vodou.
  • Petržel nezapomeňte pravidelně zalévat. Nedovolte, aby semínka vyschla.
  • Po zhruba měsíci proveďte selekci sazenic petrželky – slabší kusy vytáhněte a mezi jednotlivými rostlinami nechte prostor 7 – 10 centimetrů.
  • Do zahrady se spíše hodí petržel kořenová / petržel zahradní (zužitkujete listy i kořen). Tento druh petržele si ptá hlubší půdu, proto se mu bude dařit lépe v takovém prostranství.

 

Jak sázet petržel v květináči

  • Květináč umístěte na slunné místo v zahradě nebo na balkoně. 
  • Semínka umístěte 6 milimetrů hluboko. Přikryjte je, uhlaďte půdu a jemně zalijte. 
  • Petržel v květináči také vyžaduje pravidelné zalévání. Po měsíci, stejně jako u kořenové petrželky, sazenice přeřeďte. Slabé sazenice jemně vytáhněte a mezi rostlinami opět nechte 7 – 10 centimetrů.
  • V květináči si svůj domov najde spíše petržel naťovou/ petrželku kadeřavou. Ke svému růstu nepotřebuje až tak hlubokou půdu, protože z něho zužitkujete jen listy. Petrželová nať je skvělým ochucovadlem i dekorací.

Jak pečovat o petržel

Petržel není třeba hnojit během celého vegetačního období, bazírujte však na pravidelném polévání. Půda by měla být vlhká zejména během klíčení semen petržele. Zemina musí být také kyprá a hluboká.

Petržel – škůdci a nemoci

Prevence je základ – platí to v každé oblasti života, při péči o petržel dvakrát tolik. Jak zabránit problematickým chorobám a škůdcům, které mohou překazit vaše pěstitelské úsilí? Důležitá je pravidelná kontrola rostlin a také kultivace záhonu.

Petrželová nať se může nejčastěji potýkat s plísňovými chorobami. Při pěstování petržele je třeba vždy myslet na výběr správného postřiku, který zamezí vzniku plísní a ochrání vaši úrodu před různými škůdci.

Velmi důležité je i pravidelné zalévání, je však třeba dbát na to, abyste to s vodou nepřeháněli. Při zalévání petržele v zahradách doporučujeme použít kapkovou závlahu. Jak jsme již uvedli výše, petržel umísťujte na slunečná místa a nesaďte ji příliš nahustě, aby jednotlivé rostliny mohly volně dýchat.

Náš tip: Pokud jsou rostliny ve velmi špatném stavu a vyzkoušeli jste všechny možnosti pro jejich záchranu, raději je celé ze zeminy vytáhněte a zahoďte.

Kdy sbírat petržel

Na rozdíl od mrkve můžete při petrželce sbírat kromě kořene i nať. Pokud potřebujete zužitkovat pouze petrželku, odřízněte stonky na úrovni země. Podpoříte tak růst dalších.

Náš tip: Listy petrželky můžete sbírat neustále, pozor však na to, abyste rostlinu neotrhali úplně a nechali tak prostor pro opětovný růst lístků.

Co se týče kořenových odrůd petržele, ty časné byste měli sbírat během září, pozdní kořenové odrůdy petržele byste měli sbírat až v říjnu.