Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Rozdíl mezi bílou a zelenou fólií na fóliovník: Kterou si vybrat?

Zřejmě jste si už všimli, že trh nabízí skutečně nepřeberné množství zahradních fóliovníků - některé jsou průhledné, jiné zelené či modré. Víte však, proč je to tak? Za jakých podmínek se do fóliovníku dostane optimální množství světla a jaká fólie je vlastně na pěstování nejvhodnější?

clanok folia

Abychom si mohli na tuto otázku odpovědět, musíme se nejprve zamyslet nad tím, jak sluneční světlo při pěstování funguje. Protože, ačkoli to nejsme schopni vnímat, původní bílé světlo se ve skutečnosti láme na sedm barev barevného spektra: červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, modrou, indigovou a fialovou. V pořádku, což však s tím?

Je to jednoduché - sluneční světlo bychom si měli představit jako jednu z nejzákladnějších složek při pěstování. Bez přítomnosti slunečního záření bychom očekávali úspěšnou sezónu jen marně. Přímo totiž ovlivňuje fáze fotosyntézy, růstu a fotoperiodizmu (reakce rostlin na střídání dne a noci) plodin. Nejvíce slunečního záření přijímají rostliny v našich zeměpisných šířkách během června naopak nejméně ho dostávají v prosinci.

Problémem je nedostatek i přebytek světla

Teď už víme, jak sluneční světlo na rostliny ovlivňuje. Setkali jste se však už s tím, že ačkoliv se vám mohly zdát pěstitelské podmínky na první pohled ideální, na úrodě se to už neprojevilo? Problémem mohl být nedostatek, ale i přebytek slunečního záření, což vaše rostliny v konečném důsledku poškodilo.

Při nedostatku slunečních paprsků se totiž zpomaluje fotosyntéza rostlin, v těch horších případech se dokonce může zastavit úplně. To následně způsobí nedostatečné distribuování živin do plodin, výsledkem čehož se rostliny takříkajíc unavují a začínají odumírat. Projevit se to může delším časem potřebným na růst, žloutnutím listů, slábnutím stonků či zpomalením kvetení.

Podobné problémy vám však hrozí i při nadbytku světelného záření. Může se vám sice zdát, že rostliny při něm rostou rychleji, ale tím se nedejte oklamat. V momentě, kdy se totiž maximální přípustná hranice slunečního záření - byť je jen velmi obtížné ji definovat - překročí, rostliny začnou, podobně jako v případě nedostatku světla, odumírat. Mění se zbarvení jejich listů, v některých případech mohou být po čase doslova spáleny.

Jak s tím tedy bojovat a jakou fólii na fóliovník si vybrat?

Zelená fólie na fóliovník

clanok folia2

Vzpomeňte si na jednu jednu barvu ze světelného spektra, o kterém jsme mluvili na začátku - zelenou. A teď si představte, že se přes zelenou fólii jednoduše nedostane. Laicky řečeno, zelená krycí fólie "zablokuje" vstup zelených slunečních paprsků do vašeho fóliovníku. A proč to dělá? Nuže, faktem je, že rostliny se bez zeleného světla bez problémů obejdou. Modré vlny totiž potřebují během fáze růstu a zrání, červené zase během fáze kvetení a produkce. Ty zelené však absorbují jen velmi těžko, naopak, pravděpodobně nebudou schpopné vstřebat je a pokusí se je “odrazit".

Co je však ještě podstatnější, zelená fólie na fóliovník slouží jako jakýsi štít, který sluneční světlo při průchodu přes něj rozptýlí. Díky tomu je tak světlo do fóliovníku distribuované rovnoměrně a předchází se tak vzniku teplejších a studenějších zón. Můžeme tak říci, že neprůhledné fólie jsou vhodné za předpokladu, že chcete rostliny ve svém fóliovníku pěstovat až do dozrání. Zelená fólie na fóliovník má plnou účinnost když vašemu fóliovníku nestojí nic v cestě a nic na něj nevrhá stín. V takových případech je fólie schopna propustit přibližně 85 - 88% slunečního světla.

Bílá fólie na fóliovník

clanokfolia3

Narozdíl od zelené fólie, ta bílá světlo ve fóliovníku nerozptyluje, ale dodává ho přímo. Můžeme tak říci, že díky ideálnímu ohřátí půdy výrazně ovlivňuje rychlejší klíčení semen a růst rostlin. Ideální je však v případech, kdy se chystáte vyklíčené rostliny později přesadit do exteriéru. Jinak řečeno, vhodná je především při pěstování takzvaných "startérů". I v tomto případě přitom platí, že propustnost slunečního záření je v porovnání se zelenou fólii přibližně stejná. Myslete však na to, že u bílé fólii pronikne do fóliovníku i zelená část barevného spektra.

Co z toho plyne?

  • Pokud patříte mezi pěstitele, kteří potřebují mít semena co nejdříve vyklíčené a zároveň jejich plánujete přesadit do exteriéru, orientujte se na bílou fólii na fóliovník.
  • Naopak, pokud přesazovat nebudete a obejdete se i s pomalejším klíčením, ale zároveň vyžadujete přirozenější průběh zrání rostlin, zvolte zelenou, případně jinou neprůhlednou fólii na fóliovník.
  • Pokud se neumíte zařadit ani do jedné ze zmíněných skupin, řešením pro vás by mohla být kombinovaná fólie, která disponuje rozptylující krytinou na střeše a průhlednými stěnami. Díky této kombinaci byste si tak mohli užívat část benefitů obou verzí.