Jak pěstovat bazalku?
Jak pěstovat bazalku?
Řecké slovo "basileus" označuje krále. Je tedy bazalka královnou? Nepochybně! Víte ale, jak tuto královnu bylinek správně pěstovat v zahradě, ve fóliovníku nebo v interiéru?
Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky. Pochází sice z daleké z Indie, ale do našich zeměpisných šířek pronikla z jižní Evropy. Její výrazná aromatická chuť z ní činí ideálního a všestranného pomocníka v kuchyni. Zároveň je však nenáročná na pěstování, a to ať už v zahradě, v zahradním fóliovníku nebo v interiéru. Pojďme se tedy podívat na to, jak byste měli bazalku pěstovat tak, aby vám dělala radost při každém vaření.
Jak pěstovat bazalku v zahradě?
Přestože patří bazalka mezi nenáročné byliny, je třeba říci, že si příliš nerozumí s chladným prostředím. Kritická hodnota, při níž může dojít k poškození rostliny, nastává s poklesem teploty na 4 ° C. I proto je třeba s výsadbou počkat do momentu, dokud se denní i noční teplota nezastabilizuje. Takové vyvážení teplot nastává většinou v květnu. Nejlepší je bazalku v zahradě vysazovat když noční teplota během několika dní v řadě neklesne pod úroveň 10 °C. V takovém případě je možné zvolit dva způsoby pěstování bazalky:
1. Pěstování bazalky ze semen
Jde o velmi jednoduchý proces, při kterém stačí nasypat semena bazalky do dobře výživné půdy. Pro správný růst byliny by přitom mělo být pH této půdy neutrální. Aby se bazalce dařilo, je třeba od sebe rostoucí klíčky v raném stádiu oddělit, a to tak, aby mezi nimi bylo minimálně 10 až 15 centimetrů prostoru. Zajistíte tím dostatek místa na větvení a růst jednotlivých rostlin.
2. Pěstování sazenice bazalky
Ani v tomto případě nejde o žádnou vědu. Platí, že půda v zahradě by měla být dobře výživná a její pH neutrální - díky tomu zajistíte bazalce ideální podmínky pro zdravý růst. Startovací rostlinu bazalky stačí jednoduše zasadit do vyhloubené jámy a zasypat půdou. Vybírejte si však místo, které není během celého dne ve stínu. Jak si totiž řekneme později, samotná bazalka potřebuje na správný růst přítomnost slunečních paprsků.
Jak pěstovat bazalku ve foliovníku?
Způsob pěstování bazalky ve fóliovníku se ve srovnání s pěstováním na zahradě v zásadě neliší. Výhodou je však fakt, že zahradní fóliovník udržuje vyšší teploty. Pokud tedy ve vašem okolí není počasí stabilní a hrozí pokles teploty pod 10 ° C, zvažte vysazení bazalky ve fóliovníku. Díky tomu můžete alespoň částečně předejít poškození rostliny.
Jak pěstovat bazalku v interiéru?
Bazalka je velmi vděčnou rostlinou i na pěstování v bytech. Myslete však na to, že byste jí měli dopřát co nejpřirozenější prostředí. Podmínky tak zůstávají nezměněny i v tomto případě a výživná půda musí být samozřejmostí. Nezapomínejte ani na drenáž v květináči, v opačném případě hrozí vnikáním vlhkosti rostliny a její odumření. Ideální volbou proto mohou být děrované květináče, které přebytečnou vodu odvedou. Bazalka pěstovaná v interiéru by měla být i přihnojování.
Jaké podmínky má bazalka oblibě?
Všestranná bylinka je zvyklá zejména na teplotní pásmo typické pro jihoasijské a jihoevropské země, ačkoli přizpůsobí se i tomu našemu. V zásadě však platí, že by měla dostávat minimálně šest až osm hodin slunečního světla denně. Pokud jí ho nemůžete dopřát a pěstujete ji jen při umělém osvětlení, tato čísla budou stoupat. V interiéru totiž potřebuje trávit minimálně deset až dvanáct hodin při umělém osvětlení. V každém případě však mějte na paměti, že jde o jednoletou rostlinu. Snaha o její záchranu před zimou je zbytečná, energii raději věnujte sběru lístků, které si můžete vysušit nebo zamrazit.
Jak zalévat bazalku?
Je třeba si uvědomit, že na vodu reagují jinak mladé výhonky bazalky a jinak rostliny, které jsou již ustálené. V případě mladé bazalky platí staré známé pravidlo, že méně je více. Půdu tak stačí rosit, bazalku výraznější zalévat nemusíte. Konečně, měla by si udržovat stálou vlhkost, ale neměla by být promočená - v opačném případě riskujete její poškození. Naopak, ustálená rostliny už snesou i objemnější zálivku, a to minimálně jednou týdně. Ideálním pomocníkem může být kvalitní zahradní hadice, která vám při zalévání zajistí skvělou efektivitu práce.
Jak ochránit bazalku před škůdci?
Listy bazalky nevyhledáváme jen my, ale bohužel i zahradní škůdci. Problematické většinou bývají slimáky a mšice. Abyste jejich přítomnosti na rostlině zabránili, její okolí pravidelně čistěte od trávy, plevele a zbytků organického odpadu. Dopomoci si můžete i postřikem, v takovém případě si nazapomeňte zvolit správný zahradní postřikovač.