Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Bylinky v kuchyni: Tyto vypěstujete jednoduše na okně i na balkoně

Vždy čerstvé a připravené dovést vaše jídlo do dokonalosti. Bylinky neodmyslitelně patří do tajemství našeho kuchařského umění. Nepotřebují mnoho prostoru a přesto přinesou bohatou úrodu, kterou si můžete užívat na denní bázi. Tyto všechny bylinky si dokážete jednoduše vypěstovat v kuchyni i na balkoně.

Jak pěstovat bylinky

Bylinky můžete pěstovat buď ze semínek nebo ze sazenic, které koupíte ve specializovaných prodejnách. Ideální podmínky pro sázení bylinek si umíte vytvořit v přenosném sadbovači, který má regulovanou ventilaci a kontrolovanou vlhkost. K sázení lze také využít rašelinový květináč, který se vejde i na okenní parapet. Své sazenice můžete umístit také do balkonového fóliovníku.

Rozmarýn

Bylinka s typickým aroma, které je ideální k dochucení pečeného masa, ryb, těstovin či brambor. Používá se také v kosmetice a pozitivně ovlivňuje srdce, mozek a trávení. Pro pěstování rozmarýnu volte slunečné místo a sušší propustnou půdu.

Jak uskladnit rozmarýn: Zabalte do navlhčeného papírového ubrousku, vložte do sáčku a uchovejte v chladničce. (vydrží dva týdny)

Bazalka

Esenciální bylinka, která by neměla chybět na vašem okenním parapetu. Bazalka je teplomilná, má v oblibě slunná místa a dobře propustnou půdu. Je to silný antioxidant. Nejčastěji se používá k dochucení polévek, těstovin, pizzy, zeleninových salátů či různých omáček.

Jak uskladnit bazalku: Umístěte ji do sklenice s vodou. (při pokojové teplotě vydrží cca 1 týden)

Kopr

Nenáročná letnička, kterou lze kromě koprové omáčky použít i při zavařování okurek či dochucení jehněčího masa, ryb, brambor nebo salátů. Kopr vyžaduje k pěstování slunečné místo a dobře propustnou půdu, která je bohatá na živiny. Pomáhá zlepšovat trávení, redukuje zápach z úst, dokonce dokáže zmírnit otoky.

Jak uskladnit kopr: Zabalte do navlhčeného papírového kapesníku, umístěte do igelitového sáčku a uchovejte v chladničce. (vydrží dva týdny)

Petrželová nať

Bylinka s mírně nahořklou chutí, která je ideálním parťákem do polévek, pečené zeleniny, zálivek, dípů či salátů, a to nejen jako dekorace. Obsahuje draslík, ten pomáhá regulovat krevní oběh v lidském organizmu. Petrželová nať může být hladká, pestrolistá i kadeřavá.

Jak uskladnit petrželku: Uložte do sklenice s vodou, zakryjte a umístěte do chladničky. (vydrží až dva týdny)

Koriandr

Koriandr, také zvaný také jako čínská petrželka, se vyznačuje pronikavou chutí i aroma. Jedná se o letničku, která vyžaduje propustnou půdu a slunné místo k pěstování. Je častou přísadou v právě asijských, mexických a indických jídlech, používá se k ochucování salátů, ale i polévek.

Jak uskladnit koriandr: Umístěte koriandr do sklenice s vodou, zakryjte mikrotenovým sáčkem a položte do chladničky. (vydrží 1 týden)

Máta

Máta je ideální bylinka pro pěstování v nádobách, v zahradě se totiž její kořeny mohou nekontrolovaně rozrůstat. Máta osvěží nejen různé míchané drinky, ale je vhodná do zálivek, dípů, marinád a dokonce polévek.

Jak uskladnit mátu: V zakryté sklenici s vodou uložte do chladničky. (vydrží cca 10 dní)

Meduňka

Jemná citrusová vůně a chuť meduňky je třešničkou na dortu při tvorbě různých sladkých receptů či ovocných salátech. Má pozitivní vliv na trávení a pomáhá uklidňovat nervový systém. Miluje slunečné místo a propustnou půdu.

Jak uskladnit meduňku: Podobně jako mátu ji uskladněte do sklenice s vodou, zakryjte a umístěte do chladničky. (vydrží cca 10 dní)

Pažitka

Univerzální a svěží bylinka, která pozvedne chuť pomazánek, polévek, omáček, masa, brambor i ryb. Pažitka má v oblibě slunce až polostín a propustnou půdu, můžete ji pěstovat jako užitnou, ale i okrasnou plodinu. Obsahuje vysoké množství vitamínu C i betakaroten. Její pravidelná konzumace pomáhá posilovat imunitu a pozitivně ovlivňuje trávení.

Jak skladovat pažitku: Umístěte ji do navlhčeného papírového ubrousku, zabalte do sáčku a vložte do chladničky. (vydrží až dva týdny)

Tymián

Tymián převažuje ve středomořské kuchyni, používá se k dochucení dušeného masa, ryb, omáček, pizzy, pečiva či pečené zeleniny. Miluje slunce a sušší propustnou půdu. Tymián se s oblibou využívá ik léčebným účelům – pomáhá léčit trávicí problémy či zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích. Můžete pěstovat jako užitkovou i jako okrasnou bylinku.

Jak skladovat tymián: Uložte do navlhčeného papírového kapesníku, zabalte do mikrotenového sáčku a umístěte do chladničky. (vydrží až dva týdny)

Majorán

Majorán patří k teplomilným rostlinám, má v oblibě slunce a dobře propustnou půdu. V kuchyni se používá k ochucení masa, do omáček, polévek či do různých marinád. Pomáhá uklidnit trávicí soustavu.

Jak skladovat majoránku: Položte do navlhčeného papírového kapesníku, zabalte do mikrotenového sáčku a umístěte do chladničky. (vydrží až dva týdny)

Oregano

Velice odolná trvalka nenáročná na pěstování. Oregano (známé také pod názvem dobromysl obecný) se s oblibou využívá k dochucování pizzy, polévek, brambor či rajčatové omáčky. Kromě toho má také léčivé účinky – zlepšuje trávení, pomáhá při zánětech jater a odstraňuje křeče žaludku. Může se použít i zvenčí ve formě koupele, a to k léčbě ekzémů či vyrážek.

Jak skladovat oregano: Položte do navlhčeného papírového kapesníku, zabalte do mikrotenového sáčku a umístěte do chladničky. (vydrží až dva týdny)

Medvědí česnek

Bylinka s výraznou vůní a kořeněnou chutí, ze které si můžete vyrobit pesto, rovněž ji můžete použít do pomazánek, marinád, zálivek, polévek i salátů. Medvědí česnek pomáhá i při zdravotních potížích, jako jsou časté bolesti hlavy, onemocnění horních cest dýchacích a také posiluje imunitu. Vhodný také pro lidi, kteří bojují s vysokým krevním tlakem.

Jak skladovat medvědí česnek: Ve sklenici s vodou, zakryté mikrotenovým sáčkem, uložte do chladničky. (vydrží cca týden)