Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak sázet brambory

Výživná plodina, bez které by vaření nemělo tu správnou příchuť. Brambory – jednu z nejuniverzálnějších a nejekonomičtějších surovin nemusíte sázet jen do zahrady. Skvělé podmínky nabízí domácí skleník, ale pěstovat je můžete iv různých nádobách. Jak si zajistit kvalitní a chutnou úrodu? Podívejte se na to spolu s námi.

Podle toho, kdy brambory sbíráme, je lze rozdělit do tří hlavních kategorií – rané (lze je sbírat v červnu a červenci), polobrzké (sklizeň se provádí od července do září) a pozdní brambory (sbíráme od září do října).

Kdy sázet brambory

S vysazováním raných brambor můžete začít už v polovině března. Čas výsadby se v jednotlivých zemích liší. V severních oblastech by se měla odložit o pár týdnů později, když odezní poslední mrazy. Pozdější odrůdy doporučujeme sázet až v polovině dubna.

Před samotnou výsadbou brambor je nutno nechat hlízy předklíčit. Tento proces trvá přibližně 2 – 3 týdny. Sadbové brambory umístěte do chladnější světlé místnosti s teplotou od 12 – 16 stupňů Celsia.

Jak správně sázet brambory

Nejtradičnější způsob výsadby brambor je do země, můžete je však pěstovat v různých vyvýšených nádobách v záhonech, květináčích či pěstitelských pytlích. Postup je stejný.

  • Vyberte si slunečné místo a dobře si připravte půdu. Brambory jsou náročné na živiny, proto je vhodné před sázením zapracovat do zeminy kompost. Daří se jim v překypřené, dobře odvodněné půdě – ideální je mírně kyselá půda o pH 5,8 – 6,5.
  • Sadbové brambory sázíme do půdy, jejíž teplota by neměla mít méně než 6 stupňů Celsia. Brambory vysazujeme do předpřipravených řádků v zemi hluboko 4 – 6 centimetrů, následně nad hlízou vytvoříme kopeček.
  • Do každého řádku položte sadbovou bramboru řeznou stranou směrem dolů.
  • Sázet můžete celé ale i pokrájené brambory – 1 až 2 dny před výsadbou nakrájejte větší sadbové brambory takovým způsobem, aby měla každá brambor alespoň jedno očko.
  • Pokud se náhodou přirazí mrazy, je třeba brambory ochránit netkanou textilií.
  • Brambory můžete vysazovat dokonce i ve vlastním pařeništi či fóliovníku. Pokud jste v sázení začátečník, osvojte si předtím základní body, které vám pomohou při péči o vaše rostliny. Abyste se lépe zorientovali ve výsadbě, nahlédněte do našeho kalendářního průvodce pěstováním.

Náš tip: K sázení si vybírejte certifikované sadbové brambory, ze kterých již vyčnívají takzvaná očka (nebo pupeny).

Sklizeň brambor

Kdy lze začít se sbíráním vaší úrody? V případě takzvaných nových brambor (malé s jemnou slupkou) můžete se sklizní začít 2 – 3 týdny poté, co rostliny odkvetou. Větší brambory sbírejte 2 – 3 týdny po odumření listí (viditelně zežloutne a zhnědne). Nové nebo rané brambory patří k odrůdám, kde je více vody než škrobu, proto je třeba je co nejdříve zkonzumovat. Na skladování jsou lepší větší brambory.

Náš tip: Pokud je půda při sklizni velmi mokrá, vysbírané brambory nechte nejprve vyschnout na vzduchu, teprve potom je umístěte do pytlů.

Jak skladovat brambory

Pokud sbíráte brambory, které plánujete zkonzumovat do několika dní, s jejich uskladněním není problém. V takovém případě je můžete uložit kdekoli. Při dlouhodobém skladování musíte najít místo, které bude zároveň tmavé a vlhké. Vysoké teploty podporují u brambor klíčení a mohou zapříčinit vznik nežádoucích chorob.

Sázení brambor do slámy

Skvělý způsob pro snadnou výsadbu. Sázení do slámy přináší několik benefitů. Sláma nejen potlačuje plevel, ale pomáhá udržovat půdu vlhkou a chladnější i během horkých dnů. Jak postupovat?

  • Zasaďte do země naklíčené brambory a přikryjte je vrstvou slámy v tloušťce alespoň 5 centimetrů.
  • Slámu je vhodné pojistit si dočasným pletivem, dřívkama nebo holemi, aby ji v případě špatného počasí nerozfoukalo.
  • Následně slámu navlhčete vodou, abyste zajistili potřebné vlhké prostředí.
  • Provádějte pravidelnou kontrolu, abyste zjistili, zda mají rostliny dostatek vláhy, případně doplňte slámu, pokud na některých místech chybí.
  • Když bramborová nať dosáhne výšky cca 15 centimetrů, přiložte další vrstvu slámy.
  • Sláma plní pro půdu dobrou službu, protože se po jisté době začne rozkládat a dodá jí potřebné živiny.

Benefity brambor

Brambory jsou všestrannou základní potravinou v domácnostech. Jsou poměrně levné a plné živin.

  •  brambory jsou nabité vitamíny a minerály
  •  jsou dobrým zdrojem antioxidantů
  • vhodná potravina pro celiatiky, ale i do dietního jídelníčku