Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak pěstovat řeřichu

Někteří ji znají jen jako ozdobu okenní parapety, jiní milují její nezaměnitelnou chuť v jídlech. Řeřicha je bohatým zdrojem vitamínů a vy si ji umíte jednoduše vypěstovat i doma. Jak sázet řeřichu v zahradě či interiéru?

Řeřicha je znatelná díky svému výraznému aroma a kořenité chuti. Její pěstování zvládnou i úplní začátečníci. Velkou výhodou je to, že nepotřebujete nutně venkovní prostory, dobře se jí bude dařit i na parapetu ve vaší kuchyni. Tato specifická bylina má v oblibě stín, je nenáročná na pěstování a dokáže přinášet opětovnou úrodu v krátkých intervalech.

Kdy pěstovat řeřichu?

Pokud se rozhodnete řeřichu zasadit v interiéru, můžete tak učinit během celého roku. Naopak, pokud se rozhodnete zasadit ji na zahradu, semínka umístíte do země už v jaru. Určitě se vyhněte se sázení během horkých dnů.

Kde zasadit řeřichu

K vysazování řeřichy v interiéru můžete využít nádobu různého druhu – ať už jde o klasický květináč, nebo zbylou nádobu ze zmrzliny. Chcete zasadit řeřichu venku? Můžete ji umístit do vlastního zahradního fóliovníku, ale také skleníku. K tomu, abyste to zvládli, nepotřebujete být zkušeným zahrádkářem. Vše hravě zvládnete s naším pěstitelským průvodcem a praktickým kalendářem.

Celý proces setí vám může zjednodušit výsevní laťka. Pomocí ní si snadno vytvoříte potřebnou brázdičku, do které umístíte semínka řeřichy.

Když byste chtěli řeřichu nebo jiné druhy klíčků vysazovat na pravidelné bázi, doporučujeme se porozhlížet po nádobě na klíčení. Ta poskytuje komplexní prostor k pěstování. Vytváří totožné podmínky jako skleník či pařeniště.

Jak pěstovat řeřichu venku

  1. Vyberte si stinné místo ve vaší zahradě. Řeřiše se dobře daří v chladnějších oblastech. Její pěstování na přímém slunci způsobí to, že zhořkne a nebude vhodná ke konzumování.
  2. Semínka řeřichy zasaďte do půdy. Pokud si chcete zajistit nepřetržitou úrodu, vysazujte řeřichu každé dva týdny. K pěstování vybírejte půdu s pH od 6.0 – 6.8.
  3. Řeřichu byste měli do zahrady vysadit brzy na jaře před posledními mrazy. První úrodu budete moci sbírat již 15 – 20 dní po vysetí.
  4. Semínka řeřichy vysévejte nahustě v širokých řádcích.
  5. Řeřichu můžete zasadit spolu s ředkvičkou nebo mrkví.
  6. Nezapomínejte na pravidelné zalévání. V případě, že máte sazenice, můžete je denně navlhčit vodou v rozprašovači.
  7. Sazenice řeřichy by měly vyklíčit po 5 až 15 dnech. Když budou vysoké dva centimetry, je třeba je přeředit.

Jak pěstovat řeřichu v interiéru

  1. Pořiďte si nádobu nebo plastový podnos.
  2. Na dno nádoby nebo podnosu umístěte navlhčenou vatu a na ni nasypte semínka řeřichy (s vodou to nepřehánějte, semínka nesmí v nádobě plavat).
  3. Umístěte semínka v nádobě na okenní parapet a zajistěte, aby byla vata stále navlhčena (vlhkost můžete udržovat tak, že nádobu přikryjete igelitovým sáčkem nebo potravinovou fólií).
  4. Když mají výhonky řeřichy přibližně 5 centimetrů, odstřihněte lístky nůžkami nad kořenem rostliny. První úrodu můžete sklízet již do týdne po vysazení.

Jak sbírat řeřichu

Řeřichu nejlépe posbíráte pomocí nůžek. Můžete konzumovat jen vršek rostliny, ale také samotné klíčky. Když rostlinku odstřihnete, bude dále růst a přinášet další úrodu. Doporučujeme jí konzumovat hned po sklizni, skladováním zbytečně ztrácí živiny.

Jak pečovat o řeřichu

Jak jsme již zmiňovali výše, tuto pěstitelskou výzvu zvládnou i úplní začátečníci. Důležité je pravidelné zalévání a udržování stálé vlhkosti, aby řeřicha nevyschla.

Náš tip: Rychlejší růst semen si můžete zajistit pomocí výsevného pásku. Obsahuje dusíkaté hnojivo, které podporuje lepší růst mladých rostlin. Váš pěstební proces dokáže vyšperkovat ruční secí zařízení pro výsevní pásky. 

Benefity řeřichy

  • je bohatá na antioxidanty
  • má protizánětlivé účinky
  • pomáhá snižovat krevní tlak
  • zbavuje tělo toxinů a podporuje trávení