Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Pěstování pro začátečníky ve fóliovníku

Kompletní průvodce pěstováním ve fóliovníku – Jak začít s pěstováním zeleniny?

 

Výběr skleníku nebo fóliovníku už máte za sebou? Pokud ne, v následujících odkazech najdete řadu užitečných rad pro výběr toho správného produktu pro vás.

 

Postavili jste si svůj skleník fóliovník a teď přemýšlíte, jak pěstovat ve foliovníku? Představujete si, že sklízíte vlastní doma vypěstované ovoce a zeleninu, ale nevíte, kde začít? Hledáte rady pro začátečníky jak pěstovat ve skleníku? Potom Vám naše poradna přináší právě to, co hledáte. Sázení do fóliovníku nemusí být vůbec složité, stačí koupit správné přísady a hnojivo na přísady, pár našich rad pro pěstování zeleniny a za pár měsíců budete plnohodnotný zahrádkář. Zkoušení a chyby jsou základní složkou procesu učení a trpělivost je opravdu mocným klíčem. Pomocí manuálu „kompletní průvodce pěstováním ve fóliovníku“ nejen pro začátečníky zjistíte, jak efektivně fóliovník využít. Tento průvodce obsahuje rady kdy a jak pěstovat zeleninu ve foliovníku a poskytne vám základní zásady pro správné sázení rostlin. Mimo jiné vám nabízíme několik návodů na sázení česneku, pěstování rajčat a jiné zeleniny, kterou chcete mít bez éček a co nejrychleji vypěstovanou. 

Uvědomujeme si, že vám asi hlavou víří množství otázek jak pěstovat rajčata, jak pěstovat papriku nebo jak pěstovat okurky. Nezoufejte. My z Bestent.sk vám pomůžeme.

Pěstování ve skleníku může být pro začátečníky, ale i zkušené zahrádkáře docela zábavné, ale dříve než si vyberete rostliny, které si chcete vypěstovat, prozkoumejte a zjistěte, jaké podmínky, teploty a vlhkost budou vaše rostliny potřebovat k tomu, aby vzkvétaly. Je to klíčový krok k dosažení úspěchu vašich plánů. Pěstování hroznů v zahradě může mít jiné podmínky než pěstování papriky ve skleníku. Každá plodina, kterou sázíte má na zadním obalu napsané vysvětlivky jak sázet, a také piktogramy, které vám řeknou více.  

Nenáročná zelenina na pěstování ve fóliovníku

S čím byste tedy měli začít? Co můžete pěstovat ve fóliovníku? Odpověď je jednoduchá: Doslova všechno. Některé rostliny však prosperují lépe než jiné. Začněte s těmito jednoduchými rostlinami a rozvíjejte si své znalosti, abyste získali první zkušenosti:

  1. Ředkvička
  2. Hrách
  3. Jahody
  4. Česnek
  5. Listová zelenina jako hlávkový salát
  6. Rajčata
  7. Cibule
  8. Brambory
  9. Slunečnice
  10. Houby
  11. Petržel 
  12. Červená řepa
  13. Kedluben


Zásady pěstování zeleniny vám pomohou využít potenciálu fóliovníku v co největší míře. Využijte veškerých zařízení i příslušenství k fóliovníku a získáte řadu způsobů, jak využít váš zahradní
skleník, pařeniště či fóliovník. Provedeme vás v tomto manuálu o skleníkovém pěstování pro začátečníky. Nebudete čelit obtížím – včetně těch v souvislosti s teplotou, hmyzem, vodou, výživou, prostorem, světlem, vzduchem a půdou. Pokud je pro vás pěstování novinkou, nepostupujte příliš agresivně. Postupujte krok za krokem. Připravili jsme pro vás jednoduché tipy na zahájení vaší „zelené“ cesty.

 

Základní principy pěstování pro začátečníky – pěstování ve fóliovníku

  1. Semínka na sázení

Fóliovník vytváří kontrolované prostředí, zvláště pokud potřebujete prodloužit vegetační období pro sezónní rostliny. Některé druhy zeleniny lze dokonce pěstovat po celý rok. Ale ještě pořád byste se mohli ptát: „Kde mám začít?“

Začněte tedy se semeny, i když fóliovník ještě nemáte postaven. Druhy zeleniny jako paprika, rajčata či ředkvičky se pěstují předem, ještě před samotnou výsadbou do fóliovníku.

Jak sázet semínka?

Sázet semínka byste měli začít už v lednu, ale nebojte se, pokud při čtení tohoto článku je pokročilejší měsíc. Vypěstovat bylinky nebo jinou zeleninu je levný a rychlý způsob, existují však základní pravidla výsevu. 

  1. Sázení přímo do země, nehrozí-li přízemní mrazy
  2. Sázení do země, na chráněné místo
  3. Sázení do květináče, ve kterém vypěstujeme sazenice 

První bod je jasný, ale co když chcete pěstovat dříve? Pěstitelé a zahrádkáři profíci upřednostňují výsev semínek na tzv. chráněné místo. Chráněné místo je půda překrytá ochrannou fólií. Pokud se stejně bojíte o tato semínka, vhodnou volbou bude právě fóliovník, který poskytne kontrolu nad sazenicemi. Pěstování ve fóliovníku přináší mnoho výhod, a jednou z nich je ochrana rostlin a rychlejší dozrání.

Třetí bod je předpěstování sazenic, které se umísťují na tzv. pěstitelské tácky. Velice praktická a oblíbená je nádoba na vysévání, která může být ve formě PET láhve nebo jednoduše použijte oblíbené obaly od jogurtů či pasterizovaného mléka.

Tyto základní zásady při pěstování rostlin byste měli dodržet

  • Připravte si prostor

Zkontrolujte míru klíčivosti na balení osiva, abyste se rozhodli, kolik semen potřebujete na očekávané množství sazenic.

  • Dbejte na kvalitní hnojivo

Pokud jste si vybrali více typů zeleniny na sázení, nekupujte zeminu podle druhu rostlin, ale víceúčelovou zeminu s vyšším obsahem kompostu. Máte-li možnost, zvolte hnojivo z vlastního kompostéru.

  • ·        Vlhkost

Zavlažování sazenic je důležité. Vyberte si takovou nádobu, která má ze spodu díry (otvory). Někteří zahrádkáři přikryjí tyto nádoby plastovým víkem nebo igelitem pro lepší izolaci.

  • ·        Teplota

Semena ke klíčení většinou potřebují 16 až 20°C. Teplotu cca 20 až 23 ° C vyžadují spíše letničky. Rostlinky, které jsou určeny do chladnějšího prostředí, nepotřebují tak vysokou teplotu, přizpůsobí se. 

Pokud jste v pěstování noví, vyrobte si jmenovky pro vaše sazeničky, abyste při rozmisťování do fóliovníku jim uměli dát správné místo. Označte si vysazené osivo etiketou a datem.  

  • ·        Neúspěch není hanba

I zkušeným pěstitelům a zahrádkářům se někdy nedaří. Příliš vláhy či deštivé počasí a intenzivní zalévání zasazených semínek je může vyplavit z půdy. 

 

Vysévání sazenic do nádob

Vysévat (výsadba) byste měli do hloubky podle velikosti daného semínka. Při vysévání semínek použijte vyšší obaly od jogurtů nebo vyšší nádoby, kterým zespodu uděláte otvory.

Drobná a malá semínka vysévejte rovnoměrně a na povrch. Při zalévání je zakryjte ubrouskem, abyste je nevyplavili. Např. okrasné trávy, trvalky. Vhodným pomocníkem může být rozprašovač.

Méně je víc. Určitě nechcete, aby vaše rostlinky bojovaly mezi sebou. Dopřejte jim prostor a mezery mezi sebou, aby měli příležitost vyrůst do krásy.

Semínka zatlačte do substrátu, využijte ubrousek jako závlahu a zakryjte je fólií.

  1. Pěstování zeleniny ve fóliovníku

Máte výše shrnuté body zabezpečené a chcete jít na další krok? Další část se bude věnovat již konkrétnímu pěstování ve fóliovníku. Pěstovat můžete také ve skleníku, pařeništi či v minifóliovníku, který je vhodný v bytě či jako fóliovník na balkoně. 

Kdy přesadit sazenice do fóliovníku? 

Přísada, která vyrostla, bude mít klíční lístky (většinou dva) a první pravé listy. Tehdy je čas přísadu pikýrovat pomocí rozsazovacího kolíku nebo i zahroceného dřívka. Velmi důležité je zmínit, že fóliovník sám o sobě poskytuje perfektní podmínky pro život vaší zeleniny, či bylinek. Není podmínkou, abyste ve fóliovníku měli vytvořené chodníčky a hlínu v záhonech. Někteří zahrádkáři využívají sadbovače nebo regály či stoly, na kterých jsou samotné květináče či nádoby, kde pěstujete vaši zeleninu. Je na vás, co si vyberete a jaké máte podmínky pro pěstování rostlin ve fóliovníku.

Ať sázíte jakkoli do země ve fóliovníku nebo do větších nádob sázejte je hlouběji než při výsadbě, klíční lístky musí být těsně nad povrchem zeminy.

Náš tip: Pokud má vaše rostlinka delší kořínky, můžete je přistřihnout, přičemž zajistíte, že si vytvoří nové, silnější kořeny, které budou širší.

Zalévejte vodou z konvičky nebo krhličky. Velmi vhodné je použít i fungicid, který účinně funguje

Pařeniště - výsadba na volné záhony

Chcete-li investovat do volných záhonů, nemusíte kupovat zahradní fóliovník. Postačuje vám pár desek, ze kterých si uděláte pařeniště. Pokud však nemáte možnost stavět pařeniště, prohlédněte si pařeniště z naší nabídky. Pařeniště je výjimečné tím, že prodlužuje vegetační období přibližně od konce zimy až do pozdního podzimu. Zahrádkáři v něm s oblibou předpěstují zeleninové sazenice. V létě najdou pařeniště využití na zeleninu, jako jsou okurky, melouny i některé druhy rajčat. V zimě můžete využít pařeniště k pěstování cibulových květin.  

  • Dostatečné světlo ve fóliovníku 

Měli byste analyzovat následující aspekty:

  • ·        Odrůdy rostlin, které se pěstují
  • ·        Sezóna
  • ·        Kolik denního světla lze dosáhnout?

Rostliny reagují jiným způsobem na intenzitu a rozsah světla. S rozvojem a růstem počtu listů roste i poptávka po světle. Většina světla, která využívají rostliny, je ve viditelné světelné škále. Červené a modré světlo jsou vlnové délky světla, které se nejvíce používají při fotosyntéze. Jsou to složky bílého světla nebo slunečního světla. Mnohé světelné zdroje vyrobené člověkem mají různé barevné směsi, které mohou, ale nemusí postačovat ke splnění požadavku na fotosyntézu rostlin.

V létě a na konci jara byste měli mít dostatek světla pro klíčivost a růst rostlin. Pokud byste však chtěli v zimě nebo na pozdní podzim pěstovat, možná budete potřebovat investovat do dodatečného osvětlovacího systému.

 

Doplnění světel na pěstování je nejlepší alternativou, pokud žijete na severu a máte jen několik hodin zimního slunečního světla. Použití světla k pěstování prodlužuje denní období, což je skutečně velmi prospěšné. Ať už potřebujete jednoduše dodat vaší konkrétní rostlině podporu, nebo máte v úmyslu pěstovat přímo v zimě, bude to vynikající volba.

Fluorescenční osvětlení se běžně používá ve sklenících jednoduše tehdy, když je dostupné jen slabé přirozené světlo. Používá se v prostorách pro množení nebo klíčení, ve kterých není přítomno žádné přirozené světlo.

  1. Zavlažování

Namísto zavlažování plodin podle obecného harmonogramu se naučte, co je potřeba, abyste zajistili, že vaše plodiny nebudou přelity vodou nebo právě naopak budou trpět nedostatkem vody.

Mezi příznaky nevhodného zavlažování patří:

  •  nepravidelné sušení,
  •  snížení počtu výhonků,
  •  růst kořene a nezralé rostliny se špatnou kvalitou a životností.

Způsobuje to také zvýšení používání pesticidů a prvků ovládajících růst, aby se kompenzovaly nesprávné zavlažovací postupy.

 

Ne každá rostlina chce stejný objem nebo frekvenci vody. Nadměrné nebo nedostatečné zavlažování může způsobit rostlinám problémy. Nadměrné zavlažování se nestane, když rostlině najednou obdrží obrovské množství vody.

Stává se to, když se zavlažuje příliš často, a půda nemá možnost uschnout. Chcete-li tomu předejít, můžete nainstalovat odkapávací systém, který lze využít k regulaci větších nebo menších toků vody přímo do nádob nebo na rovném podkladu. Tento druh vody můžete nastavit pomocí časovače a měřítka na odkapávání.

Jak zjistit, zda správně zavlažujete rostliny?

  1. Ověřte požadavky na zavlažování každé pěstované rostliny. Pokud se rostlina zdá být lehká když ji zvednete, vyžaduje zavlažování a je-li kompost zaprášený a vysušený, znamená to, že je voda skutečně potřebná.
  2. Nezapomínejte, že právě kořeny vyžadují přístup k vodě a ne listy. Postřikování listů je nesprávným použitím vody a může zvýšit rozsah onemocnění. Použijte sadbovač nebo tácky, které nabízejí právě tyto možnosti. 

 Podívejte se na naši nabídku pro Zavlažování!

  1. Příslušenství pro pěstování ve fóliovníku

V závislosti na vašem rozpočtu a odhodlání můžete přidat rozprašovací systémy, ventilátory, stoly na přesazování a regály, spolu s mnoha dalšími doplňky zjednodušíte vaši práci.

Některé rostliny například vyžadují pomalé stabilní zásobování vodou ze systému vodního zavlažování, aby se maximalizoval jejich růst, zatímco jiné dokážou zvládnout všeobecné zavlažovací techniky bez nepříznivých účinků na jejich růst.

Zde je několik základních skleníkových doplňků, které můžete potřebovat:

  • Regály jsou výborným řešením pro malé skleníky/fóliovníky. Je důležité, abyste si zachovali ve skleníku nebo fóliovníku pořádek a organizaci.
  • Ventilátory mohou sloužit k různým účelům uvnitř uzavřené konstrukce. Malé ventilátory pomáhají při problémech s chorobami a škůdci tím, že vysuší přebytečnou vlhkost nebo kondenzaci. Pomáhají při čištění a rovnoměrném ochlazování vašeho skleníku.
  • Jednoduchý teploměr může být malou položkou, ale je nepochybně jedním z nejkritičtějších, pokud jde o pěstování. Některé rostliny prosperují nejlépe zejména při konkrétních teplotách, teploměr pomůže zajistit dosažení přesné teploty, aby se nedostala pod nebezpečný limit.
  • Požadavek regulovat denní světlo, které se dostává do skleníku, je správně dosaženo použitím stínování. Používá se zejména pro výživu rostlin, které nevyžadují pro růst množství světla. 

Mějte škůdce pod kontrolou 

Prostředí skleníku podporuje rychlé šíření populací škůdců. Příjemné, vlhké prostředí a bohaté rostlinstvo ve skleníku jsou atraktivním a stabilním stanovištěm pro růst škůdců. Před tím, než se problém vymkne zpod kontroly a může dojít k finanční ztrátě, je třeba okamžitě odhalit a analyzovat škůdce, aby byla provedena příslušná rozhodnutí o kontrole škůdců

Toto jsou ti nejhorší škůdci v zahradě, na kterých je třeba si dát pozor:

Mšice

Každý zná mšice. Tento jemně zbarvený hmyz s křehkým tělem vyplňuje listy vašich milovaných a vzácných rostlin. Podívejte se na dno listů, kde se mšice nejraději shromažďují. Důkladné prořezávání a čistota jsou pevné návyky, které mají zabránit ničení vzácných rostlin.

Třásně

Třásně se liší v barvě od hnědavých až po černé. U třásněnek může dojít ke střednímu až kritickému poškození. Tyto invaze můžete zastavit použitím síťek na ventilaci, zkoumáním nových rostlin, které vstupují do skleníků a regulováním plevele se pomůže třásně kontrolovat.

Krvaví červy

Krvavé červy jsou podlouhlé, kruhové červy srovnatelné s larvami hub s chybějícími končetinami a dobře definovanou hnědou hlavou. Červená barva je způsobena výskytem hemoglobinu, stejně jako v lidské krvi. Existence hemoglobinu jim umožňuje růst ve vodě s extrémně nízkým obsahem kyslíku.

Slizňáci a šneci

Pokud je ve skleníku/fóliovníku vlhkost vysoká, mohou se vyskytnout slizňáci a šneci. Jsou to noční, masité a štíhlé tvory. Pro kontrolu a regulaci slizňáků a šneků je nutná čistota. Ujistěte se, že se ve skleníku nevyskytují rostlinné odpady, jako jsou vytrhaný plevel, listy, použité desky, cihly nebo skály, které poskytují chladná a vlhká místa.

Nejčastější chyby při pěstování ve fóliovníku

Současný systém péče o rostliny ve sklenících vyžaduje trochu důvěry a schopnosti. Možná to bude předem vyžadovat trochu praxe, abyste se nedopustili jedné z těchto běžných chyb při pěstování ve skleníku/fóliovníku. Zde je několik věcí, na které je třeba dávat pozor.

Příliš nízká nebo vysoká teplota ve fóliovníku

Jedna z významných chyb, kterou dělají nezkušení zahradníci, je vynechání pravidelného pozorování skleníku. Použijte obyčejný teploměr nebo si zakupte digitální teploměr, který měří i odpovídající vlhkost, je to důležité pro identifikaci ztráty tepla.

Nevyvážená vlhkost

Příliš vysoká vlhkost může způsobit, že ve vašem skleníku/fóliovníku budou volně žijící plísně, sněť a brouci. Příliš málo vlhkosti způsobí, že vaše rostliny zemřou žízní. Nejlepším způsobem jak zvýšit vlhkost je zamlžování.

Téměř žádné větrání

Máte-li omezené nebo žádné větrání skleníku, vaše rostliny mohou zemřít. K uvolnění teplého vzduchu můžete použít střešní větrací otvory. Nebo někdy může být zapotřebí malý ventilátor, aby se udržela dostatečná cirkulace vzduchu.

Kontrola substrátu

Kontrola substrátu je důležitá, ale zahrnuje také některé další problémy. Kromě základů občasného kombinování kompostu a hnojiva si při přípravě směsi pomyslete na aplikování míchání půdních směsí. Neaplikujte starý substrát, který bude nosit škůdce a nemoci.

Škůdci v zahradě, které nejsou vidět

Kořeny ze sousedních stromů mohou napadnout vaše rostliny z podzemí, „ukrást“ živiny a vlhkost, která je určena pro vaše rostliny ve skleníku. Po celý rok může také sypat listy nebo větve. Stínidla mohou být i stálou překážkou při získávání světla. Kvůli péči o váš skleník/fóliovník, skleník neumisťujte do blízkosti stromů, ani jej podle toho neumisťujte.

Tipy uvedené výše vám pomohou začít cestu k vzkvétajícímu skleníkovému pěstování a zajistí, že vaše investice do skleníku budou vždy stát za čas, peníze a úsilí, které do něj vynaložíte. Skleník znamená, že každá sezóna je sezóna výsadby. Vychutnejte si vzrušení z doma vypěstovaného ovoce a zeleniny na jídelním stole. Bavte se pěstováním po celý rok!


Máte jiné dotazy? Neváhejte nás kontaktovat na tel. čísle +420 511 444 903 nebo e-mailem na info@bestent.cz Rádi vám zodpovíme všechny dotazy.