Hledáte způsob, jak ušetřit? Zaregistrujte se a využijte extra slevu 3% na celý nákup (platí na nezlevněné zboží).

Jak sázet salát?

Salát je perfektní rostlina k pěstování ve vašem fóliovníku. Tato listnatá rostlina má ráda chladné prostředí. Proto nemusíte pro tento typ rostliny v zimě svůj fóliovník/skleník zahřívat natolik jako u jiných rostlin. Tato zelenina vhodná do chladnějšího prostředí dorůstá do podoby různých tvarů a během sezóny vám poskytne živiny. Salát je bohatý na foláty, mangan, vitamíny A, C, K, a vlákninu. Používá se jako součást mnoha salátových jídel, přestože šéfkuchaři na celém světě jej používají i v polévkách, wrapech a sendvičích. Rady o pěstování pro začátečníky ve fóliovníku naleznete zde. Podívejme se nyní na to, jak můžete pěstovat salát ve fóliovníku!

Existuje opravdu široká paleta různých typů salátů. Všechny však společně zařazujeme do kategorie salátů a listové zeleniny. Pěstování salátů má obecně podobné charakteristiky. Výběr odrůdy je založen především na tom, co komu více chutná. Jednotlivé typy salátů se liší v barvě, tvaru ale především v chuti. Obecné zásady jak pěstovat saláty naleznete níže a abychom vám usnadnili výběr a pomohli vám zorientovat se při nejvhodnějším čase setí, výsadby i sklizně, podívejte se na náš Přehledný kalendář pěstování zeleniny.

Výsadba salátu ve fóliovníku

  • Sázení do půdy: Zasaďte salátová semena hned, jak bude půda životaschopná, nejlépe jeden nebo dva týdny před posledním jarním mrazem, ačkoli můžete začít i o něco dříve, protože podmínky ve fóliovníku poskytují přiměřenou ochranu před vlivy počasí.
  • Výsev do semenných táců nebo nádob: Semena rozmístěte na půdu v semenném tácku. Potom zasypte semena tenkou vrstvou půdy, přičemž ji prsty jemně zatlačte dolů.
  • Semena lze rozeset v řádcích, které jsou od sebe vzdáleny přibližně 30 centimetrů, a v jednotlivých řádcích by měla být semena od sebe vzdálena 10-40 centimetrů. Vzdálenost závisí také na odrůdě, pomůže vám náš praktický kalendář. Například upřednostňovaná rozteč u hlávkového salátu je 20 centimetrů, zatímco volně pěstovaným odrůdám se dobře daří, když se sázejí 20-40 centimetrů od sebe.
  • Semena pokryjte půdou v tloušťce přibližně jeden centimetr a polijte vodou. Aby se zajistila správná klíčivost, teplota půdy by měla být v rozsahu 18 až 21 stupňů Celsia.

 

Tipy a triky

  • K pěstování salátu ve vašem skleníku během celého roku budou zapotřebí umělé metody, jako vytápění nebo chlazení
  •  Váš fóliovník může mít ventilační systémy, které lze přizpůsobit podle venkovní teploty.
  • I když sníh nemusí být nutně pro salát škodlivý, nevystavujte jej vysušujícímu chladu, protože by jej to mohlo zničit.
  • Pěstování česneku nebo pažitky v blízkosti salátu umožní snadnější kontrolu nad výskytem mšic.
  • Bezpečný přístup k elektrické energii je velmi důležitý. Můžete zakopnout o některé prodlužovací kabely pro napájení umělých zdrojů tepla a světla.

 

Běžné problémy

Hlávkový salát je náchylný na některé běžné problémy, jako jsou „útoky“ ucholaků, larev a mšic. V naší nabídce naleznete různé postřikovače, stačí si vybrat. I hlodavci a králíci umí nadělat pořádnou škodu, ale i na to máme řešení. Vyberte z našich odpuzovačů škůdců.

Listy dospělého salátu hořknou, dřevnatějí a rychle se mohou kazit, proto je kontrolujte každý den.

Před oteplením v letním období zakryjte hlávkový salát stínící tkaninou, která zpozdí tendenci rostlin usušit se a prodloužíte tak sklizeň do horkého léta..

 

Požadavky na teplotu při pěstování salátu

Během celého dne udržujte teplotu ve fóliovníku/skleníku v rozsahu 10 až 21 stupňů Celsia. Pokud se venku oteplí, otevřete dveře, aby se vzduch v interiéru ochladil. Vynikající večerní teploty jsou v rozsahu 7 stupňů Celsia až 12 stupňů Celsia. Salát dokáže odolávat krátkým střídajícím se obdobím při 2 stupních Celsia, zvláště pokud je chráněn uvnitř fóliovníku. Několik dní při 32 stupních Celsia salát sice zatíží, ale pravděpodobně ho nezničí. Během teplých období udržujte půdu navlhčenou a zajistěte dostatečný přísun chladného vzduchu.

Zavlažování

Salát vyžaduje dostatečné zavlažování během všech stadií růstu. Semenní tácky pokropte vodou a dbejte na to, aby byla půda navlhčená a dobře odvodněná. K automatickému zvlhčování salátu můžete použít rozprašovací systém bez příliš velké vlhkosti. Optimálně jednou za týden.

Sazenice mají užitek z pokropení ihned po přesazování lehkým roztokem mořských řas nebo emulze ryb. Salát, jakož i jiné zelené rostliny, má mělké kořeny a rychle se vyvíjí. Vyžaduje stálý přístup vody, aby se vyprodukovaly jemné, lahodné listy.

Půda

Salátu se značně daří v bohaté, jílovité půdě, která zahrnuje množství organického materiálu. Před sázením můžete použít vidličku k nahnojení půdy. Dobře se mu daří v bohaté, dobře odvodněné půdě s pH půdy v rozsahu od 6,0 do 7,0. Půda by měla být neustále navlhčena. Vysévání semen každý týden vám jistě zajistí více salátu, než budete vládat zkonzumovat. Postupný výsev je nejjednodušším způsobem pro zvýšení uspokojivých výsledků.

Osvětlení

Salát vyžaduje denní světlo. Umístěte svůj fóliovník/skleník na místo, kde se každý den dostane alespoň šest hodin přímého slunečního světla, nebo můžete investovat do osvětlovací soupravy. Nejlepší je místo směřující na jih.

Sběr

Protože salát je nejlepší jemný, doporučuje se sklizeň těsně před dosažením úplné zralosti. V případě římského salátu a máslové odrůdy salát sklízíte tak, že nejprve odříznete vnější listy, chcete-li, aby časem poskytli více listů. Nejlepší je sklízet salát brzy ráno předtím, než se jeho listy vystaví slunečnímu záření.