Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak sázet česnek?

Česnek neodstraší jen Draculu! Je to zdravé a léčivé superjídlo, které byste měli ve vaší kuchyni mít vždy k dispozici. Nejlepší je, že z jednoho česneku můžete vypěstovat 10-12 plodin. Je to velmi účinná a jednoduchá zelenina, které se perfektně daří ve fóliovníku. Naučte se, jak pěstovat česnek ve vašem fóliovníku! Naše obecné pěstitelské rady pro pěstování ve fóliovníku naleznete v článku Pěstování pro začátečníky ve fóliovníku.

Výhody česneku

  • Česnek je přírodní antibiotikum a označuje se za superpotravinu.
  • Obsahuje Alicin: to je směs, která vzniká při poučení a mletí česneku. Pomáhá zlepšit množství zdravotních problémů, jakož i bojovat proti závažným poruchám, jako jsou rakovina a onemocnění srdce.
  • Je účinný při eliminaci kmenů bakterií včetně E. coli, Staphylococcus a salmonely. E

 

Škůdci vzácně způsobují problémy při pěstování česneku, protože sám česnek je přírodní repelent proti škůdcům! Dokáže udržet v dostatečné vzdálenosti i mravence, komáry, klíšťata, mouchy a jiný hmyz.

Kdy sázet česnek?

Tradičně se pěstuje v nejkratších dnech roku a sklízí se v nejdelších dnech roku. S fóliovníkem/skleníkem však již nemusíte čekat na roční období. Jak sázet česnek na podzim, na zimu či na jaře se dozvíte přímo v naší Pěstitelské rubrice Praktický přehledný kalendář pěstování zeleniny.

-        Pozdní podzim

Obecně lze sázet česnek buď pozdě na podzim, těsně před začátkem zimy a mrazů nebo brzy na jaře po rozmrznutí půdy. Obvykle se doporučuje sázení česneku na přelomu října a listopadu. Tehdy má česnek dostatek času zakořenit, ale ne příliš času na to, aby vyklíčil. Dřívější podzimní sázení by mohlo způsobit, že vyklíčený česnek by zničil mráz a určitě by to ovlivnilo množství úrody. Podzimní odrůdy česneku se následně sklízejí poměrně brzy již v červenci a tak si čerstvý česnek vychutnáte již v létě a navíc vám po sklizni zůstane volné místo na políčku, kam můžete zasadit další zdravé rostlinky.

-        Časné jaro

Pokud však při pěstování česneku nepotřebujete tento náskok, můžete zvolit sázení česneku na přelomu února a března. Při pozdějším sázení v průběhu dubna se výrazně snižuje množství úrody, kterou na podzim z takového sázení budete sbírat.

Kde sázet česnek?

Sázení česneku ve fóliovníku

Pěstování česneku je překvapivě jednoduché, protože česnek je jednou z nejnenáročnějších plodin, které může člověk vyprodukovat ve skleníku nebo na zahradě. Česnek patří do kategorie plodin s názvem cibule/pór. Různé odrůdy vyžadují různé podmínky, ale jednoznačným základem pro všechny je dostatek organických živin a slunečního světla.

Věděli jste, že na tohle si při sázení česneku máte dát pozor?

Obecné zásady pěstování ve fóliovníku, rady o vhodných podmínkách či informace o škůdcích naleznete v naší Bestent Pěstitelské rubrice, v článku Pěstování pro začátečníky ve fóliovníku. Co se týče česneku, pozor byste měli dát na to, kam česnek sázíte. Výběr vhodného místa závisí také na tom, jaké plodiny byly v posledních letech na daném místě pěstovány. Určitě nesaďte česnek na místo, kde se v průběhu posledních čtyř let sázely cibuloviny (včetně česneku). Půda je po čtyřech letech pěstování stejné plodiny opravdu vyčerpaná a je třeba ji nechat odpočinout, odráží se to i na poklesu úrody. Ideální je zvolit místo, kde se předchozí sezónu pěstovaly nenáročné plodiny jako oziminy, vika, hořčice, řepa či listová zelenina. A pamatujte také na to, že není vhodné pěstovat česnek v blízkosti cibule, aby se mezi nimi nepřenášely případné nemoci.

Požadavky na půdu

Teplota půdy by měla být mezi 4 a 10 °C. Proto můžete česnek pěstovat ve fóliovníku po celý rok, pokud máte zdroj tepla.

Česnek je kořenová plodina, proto upřednostňuje bohatou kyprou půdu nebo hlinitou ornici s hodnotou pH 6.5 až 7.0. Můžete si to zkontrolovat testem půdy. Změří, které živiny se nacházejí ve vaší půdě před tím, než budete rostlinu sázet.

Požadavky na osvětlení

Česnek vyžaduje spoustu slunečního záření. Před sázením se ujistěte, že vybrané místo poskytuje dostatečné světlo. Pokud používáte police, nesaďte je na nejnižší úroveň.

Stačí postupovat podle těchto 4 jednoduchých kroků:

  1.   Stroužky česneku oddělte z čerstvé hlavičky: Nepoškoďte stroužky v jejich středu, kde se připojují k základně. Nejjednodušším a nejšetrnějším způsobem rozdělování hlavičky česneku na stroužky je opatrné rozdělení hlavičky prsty. Dojde-li ke zničení základny, nebude se vyvíjet. Také musíte použít zdravou hlavičku česneku. Oddělené česnekové stroužky určené k sázení není třeba loupat, právě naopak ujistěte se, že si každý stroužek udržuje slupky.
  2.   Zatlačte každý stroužek česneku do půdy: Jak hluboce sázet česnek? Ideální hloubka je přibližně osm centimetrů. Nasměrujte zahrocené špičky směrem nahoru a kořenovou stranu dolů. Směrování je velmi důležité, protože do výrazné míry ovlivňuje výnosy pěstování. Je-li stroužek česneku zasazen ležmo snižuje se množství vypěstované úrody. Pokud stroužky nezatlačíte, ale pouze uložíte, sklízíte se možný výnos. Dalším významným faktorem, který ovlivňuje množství úrody česneku je hustota zasazených stroužků. Stroužky by se měly nacházet v řádcích vzdálených přibližně 30 centimetrů od sebe a v jednotlivých řádcích sázejte stroužky ve vzdálenosti přibližně 15 cm navzájem od sebe. Samozřejmě je vždy vhodné ověřit si tyto vzdálenosti vzhledem k pěstované odrůdě česneku.
  3.   Zakryjte stroužky česneku mulčem: Uložte organický mulč, jako jsou suché listy nebo seno. Pomáhá to vyživovat rostliny a zároveň udržovat půdu chladnou a vlhkou.
  4.   Ošetřete stroužky česneku nebo přihnojte kompostem: Opakovaně hnojte těsně před tím, než začnou hlavičky rašit, nebo pokud zpozorujete žloutnutí listů.

 

Tipy a triky pro pěstování česneku

  •     Zasaďte větší stroužky česneku. Menší stroužky zabírají stejně mnoho místa jako větší kusy v semáčkové posteli, ale produkují mnohem menší hlavičky.
  •     Pokud se chystáte po sklizni ještě jednou vysévat česnek, shromážděte některé z největších, nejlépe formovaných hlav.
  •     Způsobem jak zajistit bohatou úrodu je, aby se česnek pěstoval na místě, kde bude mít pravidelné sluneční světlo.
  •     Česnek se obvykle pěstuje v čisté půdě bez plevele, proto je třeba těsně před výsadbou půdu kultivovat, pokud si nevyberete podnosy pro předpěstování semen ve fóliovníku. Stroužky česneku oddělte těsně před sázením, nejlépe do 24 hodin, aby se kořenové uzlíky nevysušily. Stroužky se tak rychleji zakoření.
  •     Česnek zakoupený v obchodě s potravinami nepoužívejte jako materiál k sázení. Nemusí být vhodnými odrůdami pro vaši oblast a většina se ošetřuje na delší dobu uskladnění a použitelnosti, což znamená, že zakořenění potrvá podstatně déle.
  •     Když česnek začne kvést, odřízněte výhonky, protože jejich ponechání může zapříčinit menší hlízy.

 

Běžné problémy s pěstováním česneku

Česnek neroste naplno když musí soupeřit s konkurencí, proto se ujistěte, že kolem něj není plevel.

Bílá hniloba je houba, která může v chladném prostředí udeřit na česnek. Napadá spodní části kořenů a listů. Dá se vyřešit otáčením plodin.

Roztoči v hlavičkách málokdy česnek poškodí. Krmí se na stéblovitých základech a hlavičkách. Chcete-li tyto roztoče zabít, možná budete chtít pokračovat ve střídání plodin.

Někdy mohou být problémem i ptáci. Mohou zničit sazenice, výhonky česneku a listy. Ve fóliovníku by to však neměl být problém.

Požadavky na zavlažování

Pokud je půda suchá, jednoduše ji zavlažte vodou (přibližně každé čtyři dny). Nikdy nenalévejte vodu na koruny. Snižte intenzitu zavlažování, když přestane produkovat čerstvé listy a začne se vyvíjet hlavička.

Sběr a uskladnění česneku

Znakem pro sklizeň je pozorování žlutých korun předtím, než se zcela vysuší. Hlavičky jsou zralé, když většina nízko visících listů zhnědne, závisí to však na pěstované odrůdě. Když listy začnou hnědnout, začnou opadávat. Sbírejte před spadáním všech listů nebo když má rostlina čtyři až pět listů. Kopte, nevytrhávejte! Náš kalendář vám pomůže zorientovat se při vhodné době sklizně

 Během sklizně by neměla být příliš mokrá a měla by se snadno rozdrobovat. Nezapomínejte, že lehkomyslná sklizeň může poškodit kvalitní plodinu česneku. K vykopávání použijte rýč, vidle nebo lopatku, abyste nadzvedli hlavičku z půdy a poté ji vytáhli.

Takto vybraný česnek očistěte od hrubé hlíny a nechte na vzdušném místě odležet. Přibližně po týdnu odstřihněte kořínky a zkraťte stonky tak aby je bylo možné svázat do stohů.

Svázané stohy zavěste na suché, tmavé, ale vzdušné místo. Takový postup zajistí správné dozrání a vysušení česneku, důležité pro živiny, chuť i dlouhou životnost skladované úrody.

Vhodné je během procesu sušení, stonky přibližně dvakrát postupně zkrátit. Po třech až čtyřech měsících sušení můžete stonky zkrátit úplně a skladovat česnek na suchém a tmavém místě v košíku nebo bedýnce při stálé nízké teplotě.