Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak postavit fóliovník na záhradě?

Patříte mezi vášnivé zahrádkáře? V tom případě jste již určitě stáli před otázkou, zda si na svém pozemku postavíte skleník, nebo raději zvolíte fóliovník. Vězte však, že ten má oproti svému mohutnějšímu bratrovi několik nesporných výhod - při nepříznivých podmínkách vám déle vydrží, je snadno přenosný a v neposlední řadě je i levnější. Víte ale, jak si fóliovník správně postavit?

Fóliovníků je na trhu dostupných nepřeberné množství. Liší se svou velikostí i kvalitou zpracování. Při jejich výběru byste však měli být obezřetní, i zde totiž platí staré známé, že šetřit na méně kvalitním zpracování se jednoduše nevyplatí. Obzvláště ne, pokud je kvalitní fóliovník s UV filtrem vyrobený z prémiových materiálů otázkou několika desítek eur. Doporučujeme proto zakoupit si fóliovník s ocelovou konstrukcí, který je přizpůsoben na zhoršené povětrnostní podmínky a při kterém máte větší jistotu, že se vám při prvním jarním vánku “nezosype".

fóliovník


I v případě pevnější konstrukce je však dobré vybrat si při stavění místo, které není větrné až příliš. Vysoké nárazy větru by totiž mohly samotný fóliovník poškodit. Pokud již máte fóliovník postavený a hrozí vysoké nárazy větru, je dobré z něj odstranit krycí plachtu - předejdete tak jejímu poškození a zároveň výrazně snížíte riziko zlomení konstrukce.

Fóliovník už mám vybraný, co dál?

V první řadě byste si měli připravit půdu na pěstování. Doporučujeme vám spolehnout se na kvalitní agrotextilie, která vám výrazně pomůže v boji s plevelem, ale urychlí i proces zrání a pomůže Mělo by dojít úrodnost půdy.


úroda

Pokud již máte půdu připravenou a krabice se zakoupeným fóliovníkem vám leží na vaší zahradě, pusťte se do jeho montování. Nemusíte se obávat, moderní fóliovníky jsou dnes v podstatě velkou skládačkou.

Nejlépe uděláte, když si všechny části fóliovníku rozložíte na větší plochu. V jednotlivých dílcích se tak budete orientovat jednodušší. Samotné skládání je už pak velmi intuitivní a během chvilky ho hravě zvládne i jednotlivec. Začněte stavěním konstrukce podstavce. Už v tomto kroku přijdete na první velkou výhodu ve srovnání se skleníky, protože se vyhnete betonování základové desky. K podstavci následně připojte další dílce fóliovníku, tak, aby vám vznikl "skelet". Dokončená nosná konstrukce naznačuje, že se blížíte k další důležité fázi.

Na samotnou kostru fóliovníku je totiž třeba natáhnout fólii. Doporučujeme vám si fólii předem rozprostřít a nechat ji na slunečním světle nahřát, díky čemuž bude měkčí a poddajnější. Manipulace s ní tak bude mnohem jednodušší. Při fólii dbejte na její kvalitu - důležité je pořídit si fólii s UV filtrem. Pokud sáhnete po kvalitním kašírovaná materiálu, výrazně si tím oddálit potřebu výměny fólie. Důležitými jsou i větrací okna, ideálně takové, které disponují síťkou proti komárům a jiným škůdcům.

Pokud vám výrobce dodal méně kvalitní fólii, se kterou nejste spokojeni, případně se rychle poškodila, nezoufejte. Kvalitní krycí fólii si dnes víte dokoupit i samostatně. Otázkou je jen několika desítek eur, ale odvděčí se vám nesrovnatelně delší životností a lepšími vlastnostmi.

V momentě, kdy máte plachtu správně nasazenou na konstrukci, zůstává doladit poslední detaily. Popřemýšlejte nad použitím lapačů škůdců, kteří by vám mohli s vaší úrodou ošklivě zatočit. Výbornou volbou je v tomto případě odpuzovač krtků. Stejně tak vám doporučujeme předem myslet i na zahradní hadice a příslušenství, kterým se budete o úrodu pravidelně starat.

paradajky


Na závěr je dobré fóliovník zafixovat. Okraje fólie jednoduše zasypte hlínou z predkopaného žliabika, čímž zabráníte jeho nechtěným pohybem při zhoršených povětrnostních podmínkách.

V této chvíli je fóliovník připraven. Zbývá už jen pustit se do pěstování. Přejeme vám bohatou úrodu!