Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak připravit zahradu na podzim

Padající listí, které září všemi barvami, horká čokoláda v ruce a nezapomenutelný pohled z okna. Představy o dokonalém podzimu mohou být různé, pěstitelé však vědí, že je to čas, po který je třeba se o zahradu dobře postarat. Jak připravit zahradu na podzim? Prozradí následující řádky.

  • O trávník je třeba pečovat i na podzim

Je pravdou, že během podzimních a zimních měsíců tráva roste pomaleji, ale nepřestane růst úplně. Pokud je podzim deštivý, budete se muset potrápit se sečením i před nástupem prvních mrazů. Doporučujeme nechat trávu ve výšce 5 centimetrů. Pokud ji necháte delší, mohla by začít hnít. Naopak i ji zkosíte pod tuto hranici, kořeny nebudou chráněny před chladem. Nezapomeňte ani na pravidelný úklid spadaného listí. Velmi rychle začnou hnít a tento proces může poškodit váš trávník.

Trávník je vhodné po létě provzdušnit například vidlemi. Chcete-li se na jaře radovat ze silné a zdravé trávy, nakrmte ji hnojivem. Vyhněte se však dusíkatému hnojivu, volte hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

  • Pohnojte ovocné stromy

Posbírali jste plody své usilovné práce? Za úrodu je třeba se odvděčit i ovocným stromům. Dodejte jim potřebné živiny, aby vám dělaly radost iv dalším roce. Pro takové hnojení doporučujeme použít pomalu působící hnojiva, jako je například draselná sůl, superfosfát či mletý vápenec.

  • Křehké rostliny přemístěte do interiéru

Pokud máte v zahradě umístěny rostliny, které nedokážou odolávat chladu, přemístěte je dovnitř, abyste je ochránili před mrazy. Nezapomeňte je nejprve důkladně očistit, abyste si domů nepřinesli nechtěný hmyz.

  • Nezapomínejte na hydrataci půdy

Na podzim vás stále může překvapit poměrně teplé počasí, takže nezapomeňte na zavlažování zahrady. Váš trávník a rostliny mohou být žíznivá. Dostatečná hydratace jim pomůže přežít extrémní počasí během zimy.

  • Vysaďte jarní cibuloviny

Jaro se může zdát ještě daleko, ale ve skutečnosti přijde dříve, než si to stihnete uvědomit. Cibulky, které kvetou na jaře, můžete vysadit na zahradě již během září. Je to ideální měsíc pro jejich výsadbu. Při sázení použijte agrotextilii, která rostlinky chrání před plevelem, zvyšuje teplotu země a udržuje správnou vlhkost.

  • Vyčistěte nářadí i skleník

Podzim je ideální čas pro kompletní generálku zahradního nářadí. Očistěte si své pomocníky, abyste je v dalším roce mohli opět plně využívat. Totéž patří o sklenících a zahradních přístřešcích. Nezapomeňte na uskladnění zahradního nábytku, aby v nepříznivém počasí neztratil svoji tvar a funkčnost. Pokud nemáte zahradní sklad, odložte si tyto věci do interiéru. K zakrytí poslouží speciální plachta.

Potřebujete přepravit zahradní nářadí nebo těžší náklad? Pomozte si praktickým vozíkem

  • Zakryjte si zahradní jezírko

Máte-li doma zahradní jezírko, nezapomeňte na podzimní údržbu. Odstraňte veškerý plevel, listí a zvažte natažení krycí plachty, která zabrání padání nečistot. Voda tak zůstane bez listí po celou sezónu.

  • Vysaďte nové jehličnany

Pokud máte rádi jehličnaté stromy, na podzim se můžete naplno realizovat při jejich výsadbě. Druh jehličnanů přizpůsobte velikosti vaší zahrady. Pokud je menší, volte raději zakrslé jehličnany. Tyto stromy se nepřihnojují.

  • Doplňte krmidla pro ptáčky

S nastávajícím podzimem a zimou se pomalu míjejí přírodní zdroje potravy pro opeřence, proto je musíte dopomoci. Připravte ptačí zob a pomozte jim přežít sychravé období a nepříjemné mrazy.

Věděli jste, že? Některé druhy plodin můžete do zahradního foliovníku zasadit i během září. V zahradním fóliovníku se bude dobře dařit ředkvičkám, špenátu i salátu.