Jak sázet ředkvičku?
Ředkvička roste rychlostí blesku, někdy za pouhých několik dní. Je to ideální volba pro prvopěstitele a zvláště nezkušené zahradníky. Ředkvičku můžete jednoduše pěstovat bez větších obtíží ve vlastním fóliovníku nebo skleníku i v zimním období.
Ředkvička je kořenová zelenina patřící do čeledi Brassicaceae. Tato křupavá zeleninka je součástí mnoha salátů, které jsou pro Evropu typické. Přestože se nyní pěstuje ve všech částech světa. Ředkvička je jemně štiplavá, šťavnatá a sladká a je skvělým zdrojem folátů, vlákniny, draslíku, manganu, hořčíku, a vápníku.
Níže uvedené pokyny vám ukáží, jak snadno vypěstovat lahodnou ředkvičku.
Kdy sázet ředkvičku?
- Nezapomeňte půdu obohatit o organický kompost nebo vyzrálý hnůj.
- Semínka zasévejte asi do hloubky jednoho palce v rozestupu přibližně 3cm od sebe v řádcích, které jsou od sebe vzdáleny přibližně dvacet centimetrů.
- Po naklíčení rostlin je přeřeďte, aby byly rostliny od sebe vzdáleny na šířku přibližně dvou palců.
- Ideální doba k setí ve fóliovníku je leden a únor a pro výsadbu období od března až do září. Plody své práce tak můžete sbírat od dubna do prosince.
Několik rad pro pěstování ředkvičky
- Pokud se ptáte, kdy sázet ředkvičku do skleníku tak se v první řadě ujistěte, že váš fóliovník poskytuje pro ředkvičku dostatečné množství slunečního světla, protože stín podpoří růst listů rostliny, ale na úkor sladkých jedlých kořenů.
- Sázet můžete ihned když je splněna tato podmínka.
- Přeřeďování rostlin: Termín “přeřeďování rostlin” znamená odstranění nadbytečných rostlin z porostu při zachování optimálního počtu. Pokud se rostliny neprořídí, můžete očekávat, že vaši úrodu budou tvořit jen scvrklé, nejedlé, špatné kořeny. U některých druhů zeleniny (v keřích) je vhodné pravidelně kontrolovat listy a větve, a odstraňovat spodní větve, které jsou blízko u země, aby nehnily.
Obecné zásady při pěstování ředkvičky ve fóliovníku
Ředkvičku mulčujte hnojivem obohaceným dřevěným popelem. Udržuje to otravné kořenové červy v dostatečné vzdálenosti a zároveň pomáhá udržovat správnou vlhkost půdy, která je základním znakem dokonalé ředkvičky. Nepěstujte ředkvičku v místech, na kterých se v posledních třech letech pěstovala zelná zelenina.
Při pěstování ředkviček se prakticky nevyskytují žádné nemoci. Dlouhá ředkvička však vytváří černé kořeny s tmavými skvrnami na koříncích. Pokud to pro vás představuje problém, pokuste se pěstovat jen druh kulaté ředkvičky.
Myslete na škůdce. Blchařky jsou běžnými škůdci při pěstování ředkvičky, protože umí létat a vznášet se kolem. Co můžete udělat, je zakrýt je síťkou proti komárům nebo síťkou proti hmyzu.
Zavlažování ředkviček ve fóliovníku
Ředkvičky vyžadují dostatečné zavlažování, což znamená, že půda musí být mokrá, ale ne promočená. Optimálním klíčem je střídmé pravidelné zavlažování. Pokud je vaše půda extrémně suchá, ředkvička se scvrkne, může být kratší a příliš kyselá. Je-li příliš nasycená, její kořeny se zlomí a rozpadnou. Nedovolte, aby se půda vysušila ani znečistila.
Půdní podmínky pro ředkvičku
Ředkvičkám se daří ve volné, dobře odvodněné půdě bohaté na organické látky. Je užitečné, pokud má půda méně kamenů nebo není kamenitá vůbec. Optimální hodnota pH půdy, ve které se pěstuje ředkvička, by měla být 6.5, ale rostlina může prosperovat také v půdě s pH v rozsahu od 6.0 do 7.0.
Udržujte půdu navlhčenou. Vyhněte se čerstvému kompostu a organickým látkám nebo hnojivům s vysokým obsahem dusíku, protože extrémně bohatá půda podporuje šťavnaté listy, které však ztratí křupavé a chutné kořeny.
Osvětlení a teplota
Tajemstvím je jednoduše získání přiměřeného množství slunečního světla. Ředkvičce se dobře daří, pokud se jí každý den dostane alespoň šest hodin plného slunce. Avšak zvládá odolávat i chladnějším povětrnostním podmínkám a dokáže tolerovat i určitou úroveň stínu.
Udržujte teplotu mezi 10°C a 21°C po většinu času.
Čas sklidit ředkvičku!
Některé odrůdy ředkvičky dozrávají již tři týdny po vysazení. Zjistíte to tak, že zpozorujete značný kus hlavičky trčící ze země. Při sklizni zvedněte kořen vidličkou a následně odřízněte listovou hlavu.
Pokud potřebujete větší ředkvičky, jednoduše je nechte růst ještě deset dní. Nenechávejte je však déle. Pokud budete váhat příliš dlouho, vytvoří se hvězdice s dutým středem a nebude ani dobře chutnat. Listy jsou také vhodné ke konzumaci, ale nechte několik listů pro plodinu, aby mohla dále růst. Buďte opatrní, protože listy červených a kulatých ředkviček mají za normálních okolností malé píchláčky.
Když se nechají dozrát ještě víc, vytvoří květinovou stopku a začnou kvést, aby vytvořila semena. A i tyto semenáče jsou mňamka! Lusky nechte vyschnout a v následující sezóně z nich můžete mít semena.
Už jste někdy vysazovali ředkvičku? Podělte se s námi o své zkušenosti a nápady.
Nevíte-li jak začít s pěstováním zeleniny poradíme Vám v naší rubrice: PĚSTOVÁNÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY VE FÓLIOVNÍKU