🏷️ Black Friday ⚫ Největší výprodej letošního roku je tady! Využijte slevy až do -60% na vybrané zboží. ❗Pozor - jen do vyprodání zásob!

Vánoční stromek: Odkud k nám přišel?

Historie vánočních stromků sahá až k symbolickému použití vždy zelených rostlin ve starověkém Egyptě a Římě. Dále pokračuje německou tradicí, podle níž se na jehličnatý strom během vánočního období dávali zažehnuty svíčky. Vánoční stromeček se už co chvíli rozsvítí téměř v každé domácnosti. Pojďte se tedy s námi podívat na historii symbolu Vánoc, od nejranějších oslav zimního slunovratu, přes zvyky královny Viktorie až po každoroční rozsvěcení stromku v našich domácnostech, firmách či v obchodních centrech.

 

KDE SE VZAL PRVNÍ VÁNOČNÍ STROMEČEK?

Zima byla vždy tím nejobávanějším obdobím. Chladné počasí, nedostatek jídla a světla dokázali našich předků občas pořádně vylekat. Věřili ale, že stromy, které zůstávaly zelené během celého roku, jsou příslibem brzkého návratu slunce a života. Proto si ještě dávno před příchodem křesťanství přinášely domů zelené větve

- borovice

- smrku

- jedle.

Zdobily si jimi dveře a okna a věřili, že tak přivolají jaře a čarodějnice, nemoci a zlí duchové se od nich budou držet co nejdále.

vianoce

ZIMNÍ SLUNOVRAT

Severní polokoule prožívá svůj nejkratší den a nejdelší noc 21. nebo 22. prosince. Tento den se kdysi oslavoval jako svátek zimního slunovratu.

  • Egypťané věřili, že v tento den se bůh Ra začal uzdravovat ze "zimní nemoci" a nabíral znovu na síle.
  • Římané zase věřili, že od tohoto dne budou jejich sady a farmy znovu nabírat na síle a brzy budou zelené a plodné.
  • Divocí Vikingové ve Skandinávii si mysleli, že vždy zelené rostliny jsou zvláštní rostlinou boha slunce Baldera.

 

vianocny_stromcek_pri_krbe(3)

 

VÁNOČNÍ STROMEČEK Z NĚMECKA


První vánoční dekorace na vánočních stromků pocházejí z Německa. Traduje se, že když se známý reformátor Martin Luther za zimního večera vracel domů, okouzlil ho lesk nebe, na němž se kouzelně mihotaly hvězdy mezi větvemi jehličnatých stromů. Když přinesl vánoční stromek pro svou rodinu, zapálil na něm svíčky, aby tuto atmosféru napodobil.

vianocne_tradicie povod_vianocneho_stromceka(1)

ANGLIE A VÁNOČNÍ STROMEČEK


V roce 1848 manžel královny Viktorie přinesl tradici vánočních stromků do Anglie ze svého rodného Německa. Na obrázku, který navždy změnil svátky v celé zemi, byla vyobrazena královská rodina při bohatě ozdobeném vánočním stromku. Postupně si lidé z vyšších a později i z nižších vrstev oblíbili tento symbol a postupně se dostal do celého světa.

povod_vianocneho_stromceka

VÁNOČNÍ STROMEČEK DNES


I když mnozí stále preferují živý stromek, většina z nás se přiklání k jeho dlouhotrvajícím verzi. Umělý vánoční stromek vyroben z kvalitních materiálů poslouží desítky let, je vždy připraven k použití a dá se jednoduše přizpůsobit do jakéhokoli prostoru. U nás najdete širokou nabídku vánočních stromků, jejichž tradice sahá tisíce let do minulosti. Stačí si vybrat.

vianocny_stromcek(2)

Mohlo by vás zajímat:

Vánoce za dveřmi: Jak si vybrat ten správný vánoční stromeček.

Zasněžený umělý vánoční stromek: Trendy na rok 2020

Vánoční stromek na pařezu: Tento styl si vás získá

5 důvodů, proč si tento rok koupit umělý vánoční stromek

Co o vás prozradí váš vánoční stromeček

Tyto fakta o Vánocích nás šokovaly!