Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak pěstovat papriku?

Ačkoliv patří paprika mezi jeden z nejoblíbenějších a nejvšestrannějších druhů zeleniny, většina z nás se k ní dostane jen v supermarketu. Pokud však toužíte po změně a chcete poznat nefalšovanou chuť domácí papriky, nenechte si ujít naše rady na správné pěstování paprik v domácích podmínkách.

Výsev a předpěstování papriky

Paprika je poměrně citlivá na chladné počasí, proto byste s jejím výsevem měli počkat do přelomu února a března. Obecně platí, že teplota v místnosti, kde se budou sazenice papriky vyvíjet, by měla být minimálně 21 stupňů. Teplota musí být stálá, vyhněte se místům, na kterých může rychle stoupat nebo klesat. Sazenice budou růst přibližně dva měsíce. Je vhodné udržovat je v plastovém pařeništi, kelímku, případně v jiné nádobce. Myslete však na to, že každá rostlina

paprika

by měla mít dostatek místa na správné zakorenenenie.

Sázení sazenic papriky na zahradě

Jak jsme si již řekli, sazenice papriky si příliš nerozumí s chladnějším počasím, natož s mrazem. I proto je lepší s jejich vysazováním počkat do poloviny května. Papriku je třeba vysazovat na místo, kde během posledních 3 - 5 let nerostla. Naopak prospěje její půda, v níž byla během minulé sezóny nasazena kořenová zelenina, luštěniny či kukuřice. Obecně byste však měli vybírat sluneční místa s dobře hnojením půdou. Pokud je to nutné, zeminu přihnojte. Dejte si však pozor na vysoký obsah dusíku - plody sice dozrají dříve, rostliny však budou náchylnější k napadení škůdci. Sazenice papriky nechte dostatek prostoru. Ideální je odsadit jejich minimálně o 40, klidně i 50 centimetrů. V případě, že Vysazujete rostlinu s většími plody, nezapomeňte k sazenice přidat opěrné tyče. Předejdete tak zlomení paprik v důsledku jejich vysoké zátěže.

Sázení sazenic papriky na balkoně

Možná jste o tom dosud nevěděli, ale paprika si dokáže poradit is balkónovými podmínkami. Důležité je dopřát její správné hnojené půdu. Papriku můžete pěstovat ve velkém květináči, ale i kbelíku. Důležité však je, aby měla nádoba na své spodní straně vytvořeny odvodňovací otvory, v opačném případě hrozí rostlinám vnikáním vlhkosti a vyhynutí. Nezbytnou je i drenážní vrstva silná alespoň pět centimetrů, kterou je od půdy třeba oddělit netkanou textilií. Možnosti drenáže jsou poměrně variabilní, můžete si tedy vybrat, zda si zvolíte polystyren, keramzit nebo štěrk.

Jak často zalévat papriku?

Paprika je, především v období svého růstu, poměrně náročnou rostlinou na příjem vody. Zálivku jí proto dopřejte pravidelně. Sazenice zalévejte vždy ke kořenům, nikdy ne na listy a stonky, v opačném případě totiž riskujete jejich poškození. Rostliny zalévejte vždy ráno nebo večer, když není teplota půdy příliš vysoká. Papriku je třeba zalévat vodou, jejíž teplota je přibližně stejná, jako teplota půdy. Maximální možná odchylka se pohybuje v rozmezí 4 - 6 stupňů celsia.

paprika1

Rostliny nepolévejte nikdy čerstvou vodou z hadice nebo ze studny.

Nejčastější onemocnění papriky

Stolbur papriky - jde o virové onemocnění papriky, které je přenášeno různými druhy cikádok. Projevuje se postupným žloutnutím rostlin a to včetně nedozrálých plodů. Výsledkem napadení je odumření celé rostliny. Abyste onemocnění předešli, rostliny chraňte dostatečným postřikem proti škůdcům.

Vadnutí papriky - rozdělit ho můžeme do dvou kategorií. V případě fusariovému vadnutí papriky proniká ke kořenům rostliny houba, a to v důsledku přílišného přehnojení půdy. Poznáte ho podle hnědnoucích cévních svazků. Sklerocíniové vadnutí papriky je zase způsobeno nedostatečnými odstupy mezi rostlinami, nesprávným způsobem zavlažování nebo nedostatočnýn větráním prostorů rychlírnách. Projevuje se světlehnědá skvrnami na stoncích rostlin a je třeba si uvědomit, že v půdě může setrvat i několik rostlin. V takovém případě doporučujeme na daném místě dále nepěstovat.