Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

Jak pěstovat zeleninu na zahradě + tipy na nenáročnou zeleninu

Se zeleninou vypěstovanou v domácích podmínkách se ta supermarketové nemůže ani srovnávat - na tom se shodneme nepochybně všichni. Víte však, jak správně pěstovat zeleninu na zahradě, aby vám nakonec udělala radost v kuchyni?

Možná jste se dosud pěstování obávali a možná se vám v něm prostě nedařilo. Žádný strach. Ať už chystáte na svou první nebo svačinu zahrádkářskou sezónu, naše rady vám pomohou dosáhnout vytouženého cíle - šťavnatou zeleninu plnou vitamínů. Stačí najít odpovědi na otázky:

Kde pěstovat zeleninu?

Pravděpodobně jste již slyšeli o případech, kdy zelenina na zahradě zvadla, případně shnít. Nemějte však obavy, většinou je to způsobeno jen nesprávným výběrem místa na sázení. Samozřejmě, každý druh vyžaduje své specifické podmínky, které je dobré si ověřit ještě před samotnou výsadbou. Obecně však platí, že má zelenina ráda vyrovnané hodnoty slunečního světla a vláhy. Sázet není vhodné na místech, která zakrývá po celý den stín. Pozor si také dávejte na sázení blízko vodních zdrojů, kde se mohou rostliny poměrně jednoduše podmočiť. Ideální je tak zeleninu sázet na slunné místo, avšak rostliny by měli mít během dne zabezpečený i přiměřený přísun stínu.

pestovanie3

Jaký druh zeleniny pěstovat

Ještě před výsadbou byste si měli promyslet, jaký druh zeleniny pokusu vypěstovat. Některým se u vás může dařit více, jiným méně. Vše závisí na kvalitě a typu půdy ve vaší zahradě. Ohled byste měli brát i na velikost plochy, kterou jste ochotni na pěstování zeleniny vyčlenit. Pokud je váš prostor omezený, zvolte raději menší druhy zeleniny, například mrkev nebo cibule. Pokud máte místa dostatek, klidně sáhněte po keříkových rajčatech či dýní. Kreativitě se meze nekladou. Nezapomínejte však na své chuťové preference. Můžete si sice vypěstovat krásné dýně, ale pokud zůstanou ve vaší domácnosti nevyužité, bude to pro vás jen zbytečná ztráta času.

Pěstování v květináči, nebo vysazováním do země?

Při pěstování zeleniny si velmi rychle uvědomíte, že všechno se vším souvisí. Pokud tedy podceníte jeden faktor, může vás to stát celou úrodu. Proto je nezbytné si předem promyslet způsob, jakým budete zeleninu pěstovat. Máte doma nevyužité květináče? Zasaďte do nich menší druhy zeleniny jako je česnek nebo ředkvičky. Pokud byste chtěli pěstovat objemnější zeleninové keře, zvažte koupi kontejneru na pěstování. Mějte však na paměti, že nejlepší je zeleninu pěstovat přímo ve vaší zahradě. Pokud tedy máte možnost, plodiny sázejte do země. Odvděčí se vám nezaměnitelnou chutí a čerstvostí.

Kdy sbírat zeleninu?

Pokud jste dopřáli své zelenině po celou pěstitelské sezóny dostatek podmínek nezbytných pro správný růst, můžete se těšit na šťavnatou úrodu. Samotný sběr zeleniny však už bude záviset na několika faktorech. Některé druhy dozrávají dříve, jiným to trvá déle. V případě paprik či rajčat je správné určení doby sběru poměrně jednoduché a postačí vám něj vizuální kontakt s plody. V případě kořenové zeleniny vypěstované pod zemí to už může být o něco náročnější. Ideální je zapsat si doporučené termíny sběru při výsadbě, díky čemuž předejdete brzkému či pozdnímu sběru. Pozor si dejte zejména na ten pozdní. Může se totiž stát, že vaše zelenina po dlouhé době v zemi ztratí svou šťavnatost a chuť.

pestovanie1

Zelenina nenáročná na pěstování

Zvažujete začátek své pěstitelské kariéry? Na úvod si vyberte nenáročné druhy zeleniny. Pokud je zvládnete vypěstovat správné, o rok přejděte klidně na "vyšší level". Mějte však na paměti, že méně je v tomto případě více. Pokud nemáte s pěstováním dostatečné zkušenosti, zaměřte se na konkrétní druhy a zbytečně neexperimentujte.

Papriky, rajčata

Na světě snad neexistuje zahrádkář, který by ignoroval pěstování paprik a rajčat. Obzvlášť v době, kdy si může doslova vybírat, kterou odrůdu si do zahrady zasadí. Chtěli byste pěstovat žluté papriky? Nebo raději červené? A co tak vyzkoušet něco ostřejší a zasadit si chilli papričky? Nic z toho by pro vás nemělo představovat žádný problém. Postačí vám přiměřené množství slunečního záření a vláhy. Aby vaše papriky rostly správně, nezapomeňte k nim zapíchnout opěrnou tyč. Mimo jiné tím předejdete i ničení listů zahradními škůdci.

pestovanie

 Máte raději rajčata? Žádný problém. Ať už to budou klasické třásňové, cherry rajčata, nebo se rozhodnete vyzkoušet žluté rajčata, v kuchyni se vám určitě neztratí. I v tomto případě však platí, že byste měli myslet na správný růst. V momentě, kdy začnou rajčatové keříky růst do výšky, podpořte jejich opěrnými tyčemi. Nad materiálem si hlavu zbytečně nelamte, mohou jimi být nevyužité kusy dřeva, ale i tyč od starého mopu. V případě rajčat si však dejte dostatečný pozor na to, aby se jednotlivé keříky výrazněji nepřekrývaly. V opačném případě mohou plodem bránit ve správném růstu.

Kořenová zelenina

Rádi připravujete vývary? Nebo jste milovníkem zeleninových příloh a salátů? V takovém případě by ve vaší zahradě neměla chybět ani kořenová zelenina. Jako ideální volba pro začínající pěstitele se může jevit mrkev či petržel. Spolu s nimi si do kuchyně přinesete i pořádně množství vitamínů A, B, C, E, H, minerálních látek včetně železa, zinku, vápníku, hořčíku, draslíku, ale i silice a manganu. Jejich pěstování přitom není vůbec náročné. Dávejte si však pozor, abyste vysazovali kořenovou zeleninu z přímého výsevu. V drtivé většině případů si totiž s přesazováním příliš nerozumí.

Hlávkový salát

Podle historických pramenů se těší pěstitelské oblibě už po více než 4 000 let. Proč byste tedy neměli jeho pěstování zvládnout vy? Konečně, největší pozornost mu budete muset věnovat bezprostředně po zasazení. Právě tehdy bude salát potřebovat nejvíce vláhy. Pak si však bude žít svým vlastním životem, dokud vás nakonec nepotěší na vašem talíři. Výhodou hlávkového salátu je možnost pěstovat ho z předpěstovaných sazenic nebo pomocí přímé výsadby. Je tak jen na vás, kterou možnost si vyberete.

Další tipy při pěstování

Nyní už víte, co, kdy a jak pěstovat. Nezapomínejte však na správnou péči o rostliny. Při zalévání vám může život neuvěřitelně usnadnit ta správná zahradní hadice, díky které se zbavíte nekonečného ohýbání a přelévání vody z nádoby do nádoby. Ve vaší zahradě by neměl chybět ani solární odpuzovač krtků, který zvýší vaše šance na úspěšnou úrodu. Trápí vás i zahradní škůdci? Ani to není žádný problém. Vyberte si svůj vlastní postřikovač a Uchraňte své rostliny před nechtěnými návštěvníky.