Pěstitelská sezóna se blíží! 🌱 Vyberte si z nejlepší nabídky zahradních fóliovníků a příslušenství na Bestente. 👌

5 tipů, jak začít s cvičením doma

"Od zítra začnu cvičit!" Tuto větu už vyslovila většina z nás, není tak? Mnohé ženy by rady začali pravidelně cvičit, avšak odrazuje jejich několik důvodů - stydí se za svou postavu, nevědí jak začít, nestíhají skloubit cvičení, práci, děti a domácnost. Dalším kamenem úrazu jsou zavřené fitness centra a posilovny, které sportovní nadšenci pravidelně navštěvovali předtím, než přišli různá opatření. Proto nezbývá jiného, než začít s cvičením doma. Jak na to? Poradíme vám v dnešní bestent poradně.

cvicenie_doma(25)

Chcete vědět, jaké cviky vám pomohou vyformovat vaši postavu? Přečtěte si také:

Cvičení doma: Těchto 5 cviků s vlastní vahou vás dostanou do formy

 

JAKÉ JSOU VÝHODY DOMÁCÍHO CVIČENÍ?

cvicenie_doma(28)

-     cvičení s vlastní váhou je velmi prospěšné pro vaše tělo

-      flexibilita

-      soukromí

-      úspora peněz za permanentky do fitness centra

-      nemusíte nikam chodit

-      pokud musíte zůstat doma, nemáte už žádné výmluvy :)

 

1. VYTVOŘTE SI VLASTNÍ PROSTOR, PŘIZPŮSOBTE SI PODMÍNKY A UDĚLEJTE SI Z CVIČENÍ RUTINU

Prvním krokem je určit si místo na cvičení. Ať už je to ložnice, obývací pokoj, sklep, garáž nebo jiná místnost, důležité je, aby vám tento prostor vyhovoval a poskytoval dostatek místa na cvičení, aniž by jste se udeřili do nábytku nebo zachytili rukou lampu. To, jaký prostor bude pro vás nejlepší závisí i na typu vašeho tréninku: posilování, workout, crossfit, strečink, jóga, pilates.

cvicenie_doma(34)

Podle výzkumů a vědeckých studií je cvičení v domácím prostředí efektivněji a více motivující, pokud se vybavíte alespoň základními fitness pomůckami.

 

cvicenie_doma(38)

Ve vašem "domácím fitku" by neměly chybět:

-      posilovací gumy / expandéry

-      podložka na cvičení / karimatka

-      pěnový nebo masážní válec

-      švihadlo

-      fitlopta

 

 

Tip:

Cvičením doma s vlastní váhou se obejdete i bez činek a závaží, případně můžete jako činky využít lahve naplněné vodou. Fantazií se meze nekladou.

cvicenie_s_flasoucvicenie_doma(41)

Nezapomeňte si z cvičení udělat rutinu a tedy nastavit se na pravidelné cvičení - alespoň třikrát týdně.

 

2. OBLEČTE SI SPORTOVNÍ OBLEČENÍ

Správné oblečení přispívá k motivací ke cvičení. Je rozdíl, zda cvičíte ve vytahaném tričku a teplákách, které je cítit po kuchyňských výparech nebo ve sportovním oblečení, které vám zároveň pomůže odvádět pot a zpevňovat vaše svalstvo.

cvicenie_doma(29)

 

3. PUSŤTE SI HUDBU

Nejde o mýtus. Tento fakt opět potvrdíme výsledkům studií. Poslechem hudby s rychlejším tempem se váš výkon během cvičení zvyšuje. Navíc vás dokáže správně namotivovat a určovat tempo. Oblíbená hudba spojená s cvičením pomáhá měnit hladinu hormonů. Zvyšuje se hladina serotoninu (hormonu štěstí) a vy cvičíte s větší radostí.

pocuvanie hudby

 

4. BĚHEM CVIČENÍ DOMA NEODBÍHEJTE

Čas, který věnujete cvičení, nevěnujte ničemu jinému - například polévce na sporáku, plačícím dětem nebo otravné sousedce. Je to čas, který byste měli věnovat jen sami sobě a své fyzické a psychické pohodě. Manželka, přítelkyně, partner, souseda či děti bez vás 30 minut, během kterých se věnujete svému zdraví, musí vydržet.

cvicenie_doma(2)

 

5. UDĚLEJTE SI CVIČEBNÍ PLÁN A SLEDUJTE SVŮJ POKROK

Vytvořit si tréninkový plán není žádný problém. Stáhnout si můžete různé mobilní aplikace, kde si vyberete typy cvičení, které vám budou vyhovovat. Poradit se můžete i s profi trenéry, kteří vám poradí na dálku, což je ideální pro začátečníky ale i pro pokročilé. Vyzkoušet můžete i online tréninky s certifikovanými trenéry nebo videa na sociálních sítích. Možností je nepočítaně, proto žádné výmluvy!

chutnutie sportove_hodinky

Nezapomeňte si své pokroky zaznamenávat - kromě čísla na váze se řiďte hlavně centimetry v obvodu nebo fotkami. Každý progres vás bude v cvičení motivovat. Držíme vám palce.