5 tipů, jak začít s cvičením doma
"Od zítra začnu cvičit!" Tuto větu už vyslovila většina z nás, není tak? Mnohé ženy by rady začali pravidelně cvičit, avšak odrazuje jejich několik důvodů - stydí se za svou postavu, nevědí jak začít, nestíhají skloubit cvičení, práci, děti a domácnost. Dalším kamenem úrazu jsou zavřené fitness centra a posilovny, které sportovní nadšenci pravidelně navštěvovali předtím, než přišli různá opatření. Proto nezbývá jiného, než začít s cvičením doma. Jak na to? Poradíme vám v dnešní bestent poradně.
Chcete vědět, jaké cviky vám pomohou vyformovat vaši postavu? Přečtěte si také:
Cvičení doma: Těchto 5 cviků s vlastní vahou vás dostanou do formy
JAKÉ JSOU VÝHODY DOMÁCÍHO CVIČENÍ?
- cvičení s vlastní váhou je velmi prospěšné pro vaše tělo
- flexibilita
- soukromí
- úspora peněz za permanentky do fitness centra
- nemusíte nikam chodit
- pokud musíte zůstat doma, nemáte už žádné výmluvy :)
1. VYTVOŘTE SI VLASTNÍ PROSTOR, PŘIZPŮSOBTE SI PODMÍNKY A UDĚLEJTE SI Z CVIČENÍ RUTINU
Prvním krokem je určit si místo na cvičení. Ať už je to ložnice, obývací pokoj, sklep, garáž nebo jiná místnost, důležité je, aby vám tento prostor vyhovoval a poskytoval dostatek místa na cvičení, aniž by jste se udeřili do nábytku nebo zachytili rukou lampu. To, jaký prostor bude pro vás nejlepší závisí i na typu vašeho tréninku: posilování, workout, crossfit, strečink, jóga, pilates.
Podle výzkumů a vědeckých studií je cvičení v domácím prostředí efektivněji a více motivující, pokud se vybavíte alespoň základními fitness pomůckami.
Ve vašem "domácím fitku" by neměly chybět:
- podložka na cvičení / karimatka
- švihadlo
- fitlopta
Tip:
Cvičením doma s vlastní váhou se obejdete i bez činek a závaží, případně můžete jako činky využít lahve naplněné vodou. Fantazií se meze nekladou.
Nezapomeňte si z cvičení udělat rutinu a tedy nastavit se na pravidelné cvičení - alespoň třikrát týdně.
2. OBLEČTE SI SPORTOVNÍ OBLEČENÍ
Správné oblečení přispívá k motivací ke cvičení. Je rozdíl, zda cvičíte ve vytahaném tričku a teplákách, které je cítit po kuchyňských výparech nebo ve sportovním oblečení, které vám zároveň pomůže odvádět pot a zpevňovat vaše svalstvo.
3. PUSŤTE SI HUDBU
Nejde o mýtus. Tento fakt opět potvrdíme výsledkům studií. Poslechem hudby s rychlejším tempem se váš výkon během cvičení zvyšuje. Navíc vás dokáže správně namotivovat a určovat tempo. Oblíbená hudba spojená s cvičením pomáhá měnit hladinu hormonů. Zvyšuje se hladina serotoninu (hormonu štěstí) a vy cvičíte s větší radostí.
4. BĚHEM CVIČENÍ DOMA NEODBÍHEJTE
Čas, který věnujete cvičení, nevěnujte ničemu jinému - například polévce na sporáku, plačícím dětem nebo otravné sousedce. Je to čas, který byste měli věnovat jen sami sobě a své fyzické a psychické pohodě. Manželka, přítelkyně, partner, souseda či děti bez vás 30 minut, během kterých se věnujete svému zdraví, musí vydržet.
5. UDĚLEJTE SI CVIČEBNÍ PLÁN A SLEDUJTE SVŮJ POKROK
Vytvořit si tréninkový plán není žádný problém. Stáhnout si můžete různé mobilní aplikace, kde si vyberete typy cvičení, které vám budou vyhovovat. Poradit se můžete i s profi trenéry, kteří vám poradí na dálku, což je ideální pro začátečníky ale i pro pokročilé. Vyzkoušet můžete i online tréninky s certifikovanými trenéry nebo videa na sociálních sítích. Možností je nepočítaně, proto žádné výmluvy!
Nezapomeňte si své pokroky zaznamenávat - kromě čísla na váze se řiďte hlavně centimetry v obvodu nebo fotkami. Každý progres vás bude v cvičení motivovat. Držíme vám palce.